Bitcoin İçin Boğa Sezonu Nedir?

Yazar Yorum Yap 30 views

Boğa piyasası, genel ekonomik durumun sağlam bir görüntü verdiği ve hisse senedi fiyatlarının sürekli ve güçlü bir şekilde yükseldiği periyot olarak tasvir edilir. Boğa piyasasında ekonomik koşullar yatırım yapmak için elverişlidir. Güçlü bir boğa piyasasının yaşandığı esnada gerçekleşen satışlar göreceli olarak daha küçük hacimli olurla; bu da finansal enstrümanın fiyatında bir miktar geri çekilmeye sebep olsa dahi o noktada kendine daha fazla alıcı bulur ve fiyat bir önceki zirvenin üzerine çıkar.

Böylece yükseliş trendi devam etmiş olur. Ta ki trendi kıracak büyüklükte bir satış gerçekleşene ve enstrümanın değeri zirve noktasından en az %25 aşağıya doğru sert bir iniş kaydedene kadar. Böyle bir hareketin gerçekleşmesi, kesin olmamakla birlikte uzun sürecek bir ayı piyasasına giriş olarak yorumlanabilir.

Bitcoin İçin Ayı Sezonu Nedir?

Ayı piyasalarında ekonomideki genel görünüm zayıftır, yatırım yapmak için elverişli bir ortam yoktur. Yatırımcılar ellerinde tuttukları finansal varlıkları satma eğilimindedir. Bu durum, uzun bir periyotta fiyatların sürekli olarak aşağıya inmesi sonucunu doğurur. Güçlü bir ayı piyasasının yaşandığı esnada gerçekleşen alımlar göreceli olarak daha küçük hacimli olurlar.

Ta ki trendi kıracak büyüklükte bir alış gerçekleşene ve enstrümanın fiyatı oluşan dip noktasından yukarıya sert bir yükseliş hareketi kaydedene kadar. Böyle bir hareketin yaşanması, kesin olmamakla birlikte uzun sürecek bir boğa piyasasına giriş şeklinde yorumlanır.

Boğa Ve Ayı Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Yatırımcı davranışları finansal piyasaların yönünü, finansal piyasaların yönü (daha doğrusu yatırımcıların piyasaları hangi yönde yorumlandığı) ise yatırımcı davranışlarını etkiler. Karşılıklı bu etkileşim, trendin yönünü belirleyen ana unsurdur. Hem boğa hem de ayı piyasasının kendine özgü birtakım özellikleri bulunur.

Boğa Ve Ayı Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Tam tersi şekilde de boğa tuzağı, düşüş trendinde seyreden fiyat hareketinin geri çekilmesinin sonlandığı ve yükselişe geçtiği şeklinde bir yanlış algılanma durumunu anlatır. Kısaca yükselen trend içindeki geçici düşüş ayı tuzağı, alçalan trend içindeki geçici yükseliş ise boğa tuzağı olarak anılmaktadır.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasalarının ne kadar süreceği duruma bağlı olarak değişir. Bazıları sadece birkaç hafta sürebiliyorken, bazıları ise yıllarca sürebilir. Hatta döngüsel olarak görülen bir ayı piyasası birkaç yıl bile sürebilir. 1926’dan bu yana 8 ayı piyasası görülmüştür. 4 yıla yakın süren bir ayı sezonu gerçekleşmiş ve fiyat 2018 Aralık’ta 3300 dolara, Mart 2020’de 4500 dolara kadar gerilemişti.

Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

RBC Capital Markets stratejisti Jonathan Golub’a göre, AD hisse senedi piyasalarında gözlenen boğa piyasası, ekonomi bir resesyon ile karşı karşıya kalana kadar devam edecek. Golub, yatırımcılara gönderdiği bilgi notunda son 8 boğa piyasasının 7’sinin bir resesyon öncesinde sona erdiklerini vurgularken, son 5 yıldır devam eden boğa piyasasının sona erip ermeyeceğini değerlendirirken de ekonominin bir resesyona yaklaşıp yaklaşmadığına bakılması geektiğini belirtti.

Ayı Piyasasına Girmek Ne Demektir?

Ayı piyasası, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır. Bu finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir.

Boğa Piyasasına Girmek Ne Demektir?

Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir. Bu terimin kökeninin, boğaların her şeyi boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırdıkları inancından geldiği varsayılmaktadır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk