Altcoinlerin Bitcoinden Farkı Nedir? Altcoin Avantajları İçin…

Yazar 2 Yorum 141 views

Altcoinler ile Bitcoin farkı, kripto para birimleri ile uğraşan pek çok insan tarafından merak edilen hususlardan biridir. Aslında Altcoin, Bitcoin’in bir alternatifi olacak şekilde oluşturulmuştur, bu nedenle Altcoin denilince akla Bitcoin dışında pek çok para birimi gelmektedir. Bu nedenle Altcoin ve Bitcoin arasındaki temel fark, birbirlerinin alternatifi olarak kripto para borsalarında bulunmalıdır. İkili arasındaki farklarla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak adına Altocin nedir, ayrıcalıkları var mıdır, Bitcoin ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir vb. sorulara cevap vermek gerekmektedir.

Altcoin ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Altcoin ile ilgili bilinmesi gereken pek çok husus bulunmakla birlikte bu hususları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Altcoin nedir?
 • Altcoin neden önemlidir?
 • En büyük Altcoin nedir?

Yukarıdaki soruların her birinin detaylı bir şekilde cevaplanması, Altcoin’in ne olduğu ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olunmasını olanaklı hale getirmektedir.

Altcoin Nedir?

Altcoin nedir sorusu, kripto para birimleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak isteyen birçok insan tarafından sorulan ve Altcoin’in anlaşılması noktasında kritik öneme sahip bir sorudur. Altcoin, aslında birçoklarının düşündüğü gibi bir kripto para birimi değildir. Değişik bir algoritmaya sahip olan Altcoin, yeni şifrelenmiş bir dijital para birimidir.

Birçok kripto para borsasında, Altcoin’in farklı türleri bulunmakta olup birçok insan, Altcoinleri yatırım aracı olarak kullanabilmektedir. Altcoinlerin piyasa hacmi yeterli kapasiteye ulaşamadığı için kripto para borsalarında bütün Altocinleri görmek olanaklı değildir. Altcoinlerin yatırım aracı olarak kullanılması noktasında mutlaka Altcoin fiyat konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapılması gerekmektedir.

Altcoin Neden Önemlidir?

Altcoin önemi nedir sorusu kapsamında Altcoin avantajları ile ilgili çeşitli açıklamalar yapılabilmektedir. Altcoin’in avantajlarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Yüksek likiditeye sahiptir.
 • Kullanımlarında konfor bulunmaktadır.
 • Bitcoin’den çok daha yüksek bir işlem hızına sahiptir.
 • Ucuz madencilik ekipmanlarına sahiptir.
 • Altcoin madenciliği için algoritmalar ve program kodunda değişiklikler yapılmaktadır.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen avantajların her biri, Altcoin önemi nedir sorusu kapsamında ön plana çıkmaktadır.

İlk Altcoin Hangisidir?

“Bitcoin alternatifi” kelimesinin kısaltması olan Altcoin, pek çok alt dala sahip olmakla birlikte aslında Bitcoin dışında kalan bütün kripto para birimleri Altcoin olarak nitelendirilmektedir. Piyasada pek çok Altcoin bulunmakta olup bu Altcoinlerle birçok insan yatırım yapma şansı elde etmekte ve konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Pek çok insan ilk Altcoin nedir sorusunu sormakta olup konu ile ilgili bilgi sahibi olmak istemektedir.

2011 yılının Nisan ayında kullanıma sunulan ilk Altcoin Namecoin olarak bilinmektedir. Alan adı kayıtlarının merkezden dağıtılmasını amaçlayan Namecoin’in kullanım süresi oldukça kısa sürmüştür.

İlk Altcoin nedir sorusu kapsamında verilebilecek cevap olan Namecoin, Bitcoin yazılımından çatallanan bir kripto para birimidir. Bu bağlamda Namecoin’in, Bitcoin koduna sahip olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

En Büyük Altcoin

En büyük Altcoin olarak bilinen Ethereum, piyasa değeri açısından oldukça yüksektir. Merkezi olmayan açık kaynaklı blok zinciri olarak bilinen Ethereum, Akıllı Sözleşme işlevine sahiptir. Ethereum, sahip olduğu özellikler bakımından en büyük Altcoin olarak bilinmekte, birçok kripto para birimi için bir platform görevin görmektedir. Bu bağlamda Altcoinlerden bir tanesi olan Ethereum’un oldukça popüler olduğunu ve kripto para borsasında ön planda çıktığını ifade etmek olanaklıdır.

Bitcoin Nedir, Neden Önemlidir?

Bitcoin ve Altcoin arasındaki farkın daha iyi anlaşılabilmesi adına Bitcoin’in ne olduğu bilinmesi gerekmektedir. Bu bağlamda aşağıdaki soruların cevaplanması gerekmektedir:

Her iki soru da Bitcoin’in anlaşılmasını mümkün kılmakta olup bu sayede Bitcoin ile Altcoin arasındaki farkların doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için her iki sorunun da profesyonel bir şekilde cevaplanması gerekmektedir.

Bitcoin Nedir?

Kripto para borsası ile ilgili olan birçok insan Bitcoin nedir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde bilmektedir. Fakat kripto para birimleri ile yeni tanışan insanlar, bu sorunun cevabını tam olarak bilemeyebilir.

Bitcoin nedir sorusu kapsamında Bitcoin’in bir kripto para birimi olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Dijital para projesi kapsamında oluşturulan Bitcoin, insanların yatırım yapmasını olanaklı hale getiren sanal bir paradır. Herhangi bir merkezi olmayan Bitcoin, finansal düzen içerisinde bulunmakta olup birçok insan, son dönemlerde Bitcoin alım-satım işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Bitcoin Neden Önemlidir?

Bitcoin önemi konusunda aşağıdaki gibi bir sıralama yapmak olanaklıdır:

 • Enflasyon ve çökme riski oldukça düşüktür.
 • Basit ve güvenilirdir.
 • İz sürülmesi mümkün değildir.

Bu ve buna benzer avantajlar kripto para birimi Bitcoin ile ilgili ön plana çıkmaktadır.

Altocinler ile Bitcoinin Farkları Nelerdir?

Altcoin ile Bitcoin farkı ile ilgili genel olarak aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

 • Altcoin, “Bitcoin’in alternatifi” anlamına gelen bir kelimenin kısaltılışı olarak bilinmektedir.
 • Altocin Bitcoin’e alternatif olması için üretilmiştir.
 • Bazı Altcoinler, uygulamalar oluşturmak adına çok yönlü bir program dili sunmaktadır.
 • Altcoinler Bitcoinlerin geri planında kalmıştır.
 • Altcoin, Bitcoin’den daha yüksek bir işlem hızına sahip olduğu için bu yönüyle Bitcoin’den çok daha avantajlıdır.

Yukarıdaki maddelemelerin her biri, Altcoin ile Bitcoin farkı olarak değerlendirilebilmektedir. Bitcoin dışında kalan bütün kripto para birimlerinin Altcoin olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Bu bağlamda birçok insan, Altcoinler üzerinden yatırım işlemlerini gerçekleştirse de Bitcoin şu anda ön planda yer almaktadır.

Etiketler

2 Yorum

 1. Türkiye’de Kripto Para Yasal mı? – Koin Odası % Kripto Para Madenciliği… – Koin Odası

  […] dışında kalan bütün sanal para birimleri, Altcoin’in bir türü olarak kabul […]

 2. Hangi Altcoin Alınmalı 2021 – Koin Odası – En Kazançlı Kripto Paralar – Koin Odası –

  […] Altcoin kelimesi, BTC’ye alternatif olan para birimlerini ifade etmek için kullanılır. Bir kısaltma olup “alternatif coin” anlamını taşır. Her bir coinin madenciliği sadece BTC’ye göre değil, birbirine göre de farklılık gösterir. Bu sebeple gereken donanımları da değişir. Genel olarak avantajları şöyle sayılabilir; […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk