Bitcoin 50.000 Dolarlık Kilometre Taşını Kolayca Geçti

Yazar 1 Yorum 26 views

Bitcoin (BTCUSD) fiyatı 22 Ağustos 2021’deki 50.000 dolarlık kilometre taşının ötesine geçti ve Mayıs ortasından bu yana ilk kez bu seviyenin üzerinde işlem gördü. Bitcoin, Ethereum (ETHUSD) ve Dogecoin (DOGEUSD) gibi diğer kripto para birimleri hakkında duyarlılığını körükleyebilecek faktörler arasında, gelişmiş elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Inc.’in (TSLA) CEO’su Elon Musk’ın destekleyici açıklamaları ve ABD Federal Rezervi’nin faiz oranlarını düşük tutacak bir duruş sergilemeye devam edebileceği ve böylece diğer finansal varlıkların karşılaştırmalı cazibesini azaltabileceği beklentileri yer alıyor. Musk; Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin‘e sahip olduğunu belirtti.

Madencilik ve İşleme Geri Tepmesi

Endikasyonlar, Bitcoin madenciliği ve işlenmesinin, Çin hükümetinin bir çöküş ilan ettiği Temmuz ayında düşük bir dönemden gerileyerek geri geldiği yönündedir. Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %65’i Çin’de gerçekleştiği için bu önemlidir.

Yükselen Ana Kabul

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki toparlanmayı yönlendiren bir diğer faktör de bankalar ve aracı kurumlar arasında yaygın kabulün artmasıdır. Ayrıca, artan talebi karşılamak için Coinbase Global, Inc. (COIN) gibi dijital para birimleri için ticaret mekanları oluşturuluyor.

Ayrıca, finans sektörünün önde gelen şirketleri -özellikle Amazon.com, Inc. (AMZN) ve Walmart Inc.(WMT)- son zamanlarda dijital para birimleriyle ilgili stratejilerin geliştirilmesiyle ilgili iş ilanları yayınladılar. Online market PayPal Holdings, Inc. (PYPL), Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin bir ödeme şekli olarak verilmesine doğru ilerlediğini açıkladı. Gerçekten de, 2021’in başlarında Elon Musk, Tesla’nın araçları için ödeme olarak Bitcoin‘i alabileceğini öne sürdü, ancak daha sonra geri adım attı.

‘Daha Önemli Bir Şey Olduğunu Düşünmüyorum’

Sosyal ağ sitesi Twitter, Inc.’in (TWTR) ve ödeme işlemcisi Square, Inc.’in (SQ) kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey’e göre, “Bitcoin kesinlikle her şeyi değiştirir.” “Hayatım boyunca üzerinde çalışacak daha önemli bir şey olduğunu sanmıyorum.” diye de ekledi.

Dorsey, Bitcoin‘in dünya çapında yetersiz hizmet alan topluluklar için daha kapsayıcı ve destekleyici yeni bir finansal altyapıyı destekleyebilir. Ayrıca Bitcoin‘in para birimi devalüasyonuna karşı koruma kurlarını koruyabileceğini ve sınırların ötesine fon transferini hızlandırabileceğini düşünüyor. Dorsey, “Dünyanın dört bir yanındaki insanlar için bundan daha fazla olanak sağlayan bir şey olduğunu sanmıyorum.” dedi.

Olası Enflasyon Hedge

Bitcoin fiyatındaki toparlanmanın bir diğer olası nedeni de yükselen enflasyona karşı bir hedge olarak görülebilecek olmasıdır. Eğer öyleyse, bu, dijital para birimlerinin yatırım yapan kamunun büyüyen bir kesimi tarafından daha geleneksel enflasyon hedges olan altın ve diğer değerli metallerin yerine kullanıldığının bir göstergesi olacaktır.

Piyasa Duyarlılığında Salıncaklar

CIBC Private Wealth Management’ın baş yatırım yöneticisi (CIO) David Donabedian, Bitcoin fiyatındaki dalgalanmaları herhangi bir temel gelişmeye veya faktöre bağlamanın bir “hata” olduğunu söylüyor. Fortune’a verdiği demeçte “Onu yönlendiren şey momentum ve para akışları ve piyasalardaki genel risk-on, risk-off duyarlılığıdır,” dedi ve “buna değer vermenin güvenilir bir yolu yok” diye ekledi.

Etiketler

1 Yorum

  1. Bitcoin Borsası Nedir? | Koin Odası | Kripto Dünyası

    […] Bitcoin 50.000 Dolarlık Kilometre Taşını Kolayca Geçti […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk