Bitcoin Borsası Nedir?

Yazar Yorum Yap 37 views

Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin borsası, yatırımcıların farklı itibari para birimleri veya altcoinler kullanarak Bitcoin alıp satabilecekleri dijital bir pazardır. Bitcoin para birimi değişimi, kripto para biriminin alıcıları ve satıcıları arasında bir aracı görevi gören çevrimiçi bir platformdur.

Bitcoin için kullanılan para birimi ticker BTC veya XBT’dir.

Bitcoin Borsalarını Anlama

Bitcoin değişim platformları alıcıları satıcılarla eşleştiriyor. Geleneksel bir borsa gibi, tüccarlar bir piyasa emri veya limit emri girerek Bitcoin alıp satmayı tercih edebilir. Bir piyasa emri seçildiğinde, tüccar çevrimiçi pazarda mevcut en iyi fiyata madeni paraları takas etmek için borsaya yetki veriyor. Bir limit emri seti ile tüccar mevcut talebin altında veya geçerli teklifin üzerinde bir fiyata madeni para ticareti yapmak için borsayı yönlendirir, alım satım yapıp olmadıklarına bağlı olarak.

Bir borsada Bitcoin işlemi yapmak için, bir kullanıcının borsaya kaydolması ve kimliğini doğrulamak için bir dizi doğrulama işleminden geçmesi gerekir. Kimlik doğrulaması başarılı olduktan sonra, coin satın almadan önce bu hesaba para aktarması gereken kullanıcı için bir hesap açılır.

Farklı borsalar, banka havaleleri, doğrudan banka havaleleri, kredi veya banka kartları, banka taslakları, havaleler ve hatta hediye kartları dahil olmak üzere para yatırmak için kullanılabilecek farklı ödeme yöntemlerine sahiptir. Hesaptan para çekmek isteyen bir tüccar, banka havalesi, PayPal transferi, çek postalama, nakit teslimatı, banka havalesi veya kredi kartı transferi dahil olmak üzere borsaları tarafından sağlanan seçenekleri kullanarak bunu yapabilir.

Merkezi Olmayan Borsalar

Merkezi olmayan Bitcoin borsaları, merkezi bir otorite olmadan işletilen borsalardır. Bu borsalar, işlemleri kolaylaştırmak için bir değişim yetkisine ihtiyaç duymadan dijital para birimlerinin eşler arası ticaretine izin verir.

Merkezi olmayan borsaların bir dizi faydası vardır. İlk olarak, birçok kripto para birimi kullanıcısı merkezi olmayan borsaların çoğu dijital para biriminin merkezi olmayan yapılarıyla daha iyi eşleştiğini düşünüyor; birçok merkezi olmayan borsa da üyelerinden diğer borsa türlerine göre daha az kişisel bilgi gerektirir. İkincisi, kullanıcılar varlıkları doğrudan diğer kullanıcılara aktarırsa, bu varlıkların borsaya aktarılması ihtiyacını ortadan kaldırır, böylece hack’lerden ve diğer dolandırıcılıklardan hırsızlık riskini azaltır. Üçüncü olarak, merkezi olmayan borsalar fiyat manipülasyonu ve diğer hileli ticaret faaliyetlerine daha az duyarlı olabilir.

Öte yandan, merkezi olmayan borsalar (tüm kripto para borsaları gibi) işlem hacmi ve likidite şeklinde temel bir kullanıcı ilgisi seviyesini korumalıdır. Tüm merkezi olmayan borsalar bu önemli temel nitelikleri elde edemedi. Ayrıca, merkezi olmayan bir borsanın kullanıcıları, dolandırıcılığın kurbanıysa, merkezi makamlarla yapılan alışverişlerden yararlananlara göre daha az başvuru yapabilir.

Özel Hususlar

Ücret

Para yatırma ve çekme işlemlerinin yapılması, para transferi için seçilen ödeme yöntemine bağlı olarak bir fiyata gelir. Bir ödeme ortamından geri ödeme riski ne kadar yüksekse, ücret de o kadar yüksektir. Bir banka taslağı hazırlamak veya borsaya para kablolamak, hesabınızı PayPal veya aktarılan paraların tersine çevrilebileceği ve bankaya talep üzerine kullanıcıya iade edilebileceği bir kredi /banka kartı ile finanse etmeye kıyasla daha az ters ibraz riskine sahiptir.

İşlem ücretlerine ve fon transfer ücretlerine ek olarak, tüccarlar da döviz dönüştürme ücretleri Bitcoin borsası tarafından kabul edilen para birimlerine bağlı olarak. Bir kullanıcı Kanada dolarını yalnızca ABD doları cinsinden işlem yapan bir borsaya aktarırsa, banka veya borsa CAD’yi bir ücret karşılığında USD’ye dönüştürür. Yerel para biriminizi kabul eden bir borsa ile işlem yapmak, FX ücretinden kaçınmanın en iyi yoludur.

Tüm Bitcoin borsaları, borsa içinde gerçekleştirilen her tamamlanmış alış ve satış siparişine uygulanan işlem ücretlerine sahiptir. Ücret oranı, gerçekleştirilen Bitcoin işlemlerinin hacmine bağlıdır.

Bitcoin Cüzdanları

Bir Bitcoin borsasının bir Bitcoin cüzdanından farklı olduğunu unutmayın. İlki, Bitcoin alıcılarının ve satıcılarının birbirleriyle işlem yapabileceği bir platform sunarken, ikincisi Bitcoin sahiplerinin coinlerini güvenli bir şekilde saklamaları için dijital bir depolama hizmetidir. Daha teknik olmak gerekirse, Bitcoin cüzdanları işlemleri yetkilendirmek ve bir kullanıcının Bitcoin adresine erişmek için kullanılan özel anahtarları depolar. Çoğu Bitcoin borsası kullanıcıları için Bitcoin cüzdanları sağlar, ancak bu hizmet için bir ücret talep edebilir.

Yapımcılar ve Takers

Çevrimiçi Bitcoin pazarları genellikle Bitcoin katılımcılarını yapıcı veya alıcı olarak belirler. Bir alıcı veya satıcı bir limit emri verdiğinde, fiyat işlemin karşı ucundaki başka bir tüccar tarafından eşleştirilene kadar borsa bunu sipariş defterine ekler. Fiyat eşleştirildiğinde, sınır fiyatı belirleyen alıcı veya satıcı yapıcı olarak adlandırılır. Bir alan, hemen doldurulan bir piyasa emri veren bir tüccardır.

Bitcoin Borsası Örneği

Örneğin, bir Bitcoin borsasında üç coin satıcısı BTC/USD 2265.75, BTC/USD 2269.55 ve BTC/USD 2270.00 istiyor. Bitcoin satın almak için piyasa emri başlatan bir tüccar, siparişlerini en iyi 2265.75 fiyatla dolduracaktır. En iyi istek için sadece beş Bitcoin mevcutsa ve 2269.55 için 10 madeni para mevcutsa ve tüccar piyasa fiyatından 10 almak istiyorsa, tüccarın siparişi 2265.75 ve kalan 5 @ 2269.55 ile doldurulur.

Ancak, daha iyi bir fiyata Bitcoin alabileceğini düşünen bir tüccar, örneğin 2260.10 için bir sınır emri belirleyebilir. Bir satıcı talep fiyatını bu siparişle eşleştirirse veya bu rakamın altında bir fiyat belirlerse, sipariş doldurulur. Tüm bunlar, işletmeleri için her işlemin bir yüzdesini alan borsa tarafından yapılır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk