Bitcoin için Soğuk Depolama Nedir?

Yazar Yorum Yap 13 views

Bitcoinin piyasaya seçildiği 2009 yılından bu yana, kripto para birimleri dünyası özellikle son yıllarda daha da büyüdü ve daha popüler hale geldi. Artan sayıda token ve yatırımcının yanı sıra sanal para birimlerinin kullanımında ve kabulünde bir artış olmuştur. Bununla birlikte, hırsızlık, dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığı görülme sıklığı da artmıştır. Sanal para birimlerinin düzenleyici çerçevesi bulanık kaldığından, dolandırıcılık veya hırsızlık durumunda sahipler için genellikle başvuru yoktur.

Bitcoinleri güvende tutmak genellikle yatırımcıya düşer. Kullanıcılar, Bitcoinleri ve diğer kripto para jetonlarını mümkün olan en güvenli şekilde nasıl depolayıp bu jetonlara gerektiği gibi erişeceklerine karar vermelidir. Bitcoin’i nerede saklamalısınız? Teknik olarak hiçbir yerde, aslında altın gibi fiziksel bir değer deposuyla aynı şekilde saklanan Bitcoinler olmadığı için. Bir ağ olarak Bitcoin aslında bireysel fiziksel paralar değildir, aksine bir bilgisayar yazılımı parçasına daha yakındır. Aşağıda, kullanıcıların Bitcoin depolama hakkında ne bilmeleri gerektiğine ve soğuk depolama olarak bilinen bir sistemle holdinglerini nasıl güvende tutacaklarına daha yakından bakacağız.

Bitcoin Cüzdanlarının Temelleri

Soğuk hava depolarını anlamadan önce, önce bir bitcoin cüzdanı kavramını keşfetmeliyiz. Kripto para birimi kullanıcısı için cüzdanlar, nakit tutan fiziksel cüzdanlara biraz benzer şekilde çalışır. Kripto para birimleri jetonları için bir depolama cihazı olarak düşünülebilirler. Ancak, çoğu durumda cüzdanlar fiziksel öğeler değildir ve tuttukları bitcoin de değildir. Bunun yerine, hem ortak anahtar hem de özel anahtar kullanılır. Bu anahtarlar, söz konusu cüzdana veya cüzdandan bitcoin transferlerini tamamlamak için gerekli olan kriptografik karakter dizeleridir. Bir kullanıcı adına benzer şekilde ortak anahtar, cüzdanı tanımlar, böylece diğer taraflar bir işlem sırasında paraları nereye aktaracaklarını bilirler. Şifreye benzer özel anahtar, cüzdanın sahibinin özel erişim kodudur ve başkalarının içinde depolanan Bitcoin’e erişememesini sağlamaya yardımcı olmak için bir güvenlik cihazı görevi görür.

Bir Bitcoin cüzdanını güvence altına almanın çeşitli yolları vardır, popüler olanlar şifreleme, yedekleme, multisig ve soğuk depolamadır; Ama hiçbiri yanılmaz değildir. İlk yol, güçlü bir şifre kullanarak cüzdanınızı şifrelemektir. İkinci yol cüzdanın yedeğini almaktır. Bir bilgisayar arızası bile, bırakın bilgisayar korsanlığını, Bitcoin kaybına neden olabilir. Multisig başka bir yöntem Bitcoinleri korumaktır. Daha fazla kişinin (genellikle en az 2 veya 3) serbest bırakılan fonları onaylaması gereken çok imzalı bir işlem sistemi oluşturmayı içerir.

Soğuk Hava Deposu Nedir?

Cüzdanlar bir miktar güvenlik sağlarken, özel anahtar ele geçirilirse veya çalınırsa, cüzdan sahibinin içindeki madeni paralara yeniden erişmek için yapabileceği çok az şey vardır. Bu güvenlik sorununun olası çözümlerinden biri soğuk depolamadır.

Soğuk hava deposu genellikle geleneksel bir cüzdandan daha güvenli olarak görülür. Bitcoinleri çevrimdışı depolamayı içerir, yani herhangi bir İnternet erişiminden tamamen ayrı. Bitcoinleri çevrimdışı tutmak bilgisayar korsanlarının tehdidini önemli ölçüde azaltır. Cüzdanın kendisi çevrimiçi olmadığında bir bilgisayar korsanının cüzdana dijital erişim kazanması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Soğuk depolama yöntemi, kullanıcıların paralarına erişmesi daha zor olabileceği için şifreleme veya yedekleme almaktan daha az uygundur. Böylece, soğuk depolama kullanan birçok Bitcoin sahibi, bazı jetonları düzenli harcamalar için standart bir cüzdanda tutar ve geri kalanını bir soğuk hava deposu cihazına koyar. Bu, günlük kullanım için arada sırada soğuk hava deposundan madeni para kazma çabasını azaltır. Rezervleri bölme uygulamasını genellikle kripto para birimlerinin alım ve satımını kolaylaştıran borsalar takip eder. Bu platformlar çok sayıda Bitcoin (ve diğer kripto para birimleri) ile ilgilenir ve genellikle bilgisayar korsanları için birincil hedeflerdir. Güvenliğin ihlal edildiği durumlarda kayıp miktarını en aza indirmek için, bu tür platformlar bazen belirteçlerinin çoğunu soğuk hava deposunda tutmayı tercih eder. Bu borsalar para çekme eğilimlerini bilir ve böylece gereksinimleri karşılamak için sunucuda yalnızca bu miktarı tutar.

Soğuk Hava Deposu Yöntemleri

Soğuk hava deposunun yaygın olarak kullanılan yöntemleri şunlardır:

Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdan, bilgisayar korsanlarına veya bilgisayar arızasına karşı korumanın bir yoludur ve genel ve özel anahtarları kağıda yazdırmayı içerir. Buna ek olarak, bir kağıt cüzdan taranabilir ve hızlı işlemler yapmak için bir yazılım cüzdanına eklenebilir bir QR koduna sahip olabilir. Kağıt, madeni paraları harcamak için gereken tüm ilgili bilgileri içerdiğinden, güvenliği çok önemlidir. Daha fazla güvenlik için kağıt cüzdanı şifrelemek ve çoğaltmak genellikle iyi bir fikirdir.

Donanım Cüzdanları

USB sürücü gibi depolama aygıtları da gizli anahtarları saklamak için kullanılır. Bu tür cihazlar, yanlış ellere düşmemeleri için bir depolama tesisinde veya depo kasasında güvende tutulabilir.

Donanım cüzdanları, bir cüzdanı çevrimdışı modda güvence altına almak için tercih edilen bir seçim haline geliyor. Bunlar su ve virüs geçirmez olan ve hatta çoklu imza işlemlerini destekleyen küçük cihazlardır. Sanal para birimi göndermek ve almak için uygundurlar, bir mikro depolama cihazı yedeklemesi ve QR kod tarama kamerası vardır. Pi-Wallet bir donanım cüzdanı örneğidir.

Ses Cüzdanları

Özellikle yaygın veya popüler olmasa da, ses cüzdanları sanal para birimi belirteçlerini güvence altına almanın başka bir yoludur. Ses cüzdanı teknolojisi, Özel anahtarların Cd’ler (CD’ler) ve vinil diskler gibi ürünlerde şifrelenmiş ses dosyalarında tutulmasını içerir. Bu ses dosyalarında gizli kod bir spektroskop uygulaması veya yüksek çözünürlüklü spektroskop kullanılarak deşifre edilebilir.

Derin Soğuk Hava Deposu

Bu soğuk hava deposu yöntemlerine ek olarak, derin bir soğuk hava deposu hizmeti kavramı da son yıllarda ilgi çekse de kazanmıştır. Bitcoin cüzdanlarının anahtarlarını güvence altına almak için bir banka kasasının güvenliğini sunan Londra merkezli bir şirket tarafından tanıtıldı. Bu hizmet bir alt yazar tarafından sigortalanır, böylece Bitcoinlerin çalınmasına veya kaybına karşı koruma sağlar. Bu hizmet, hizmeti arayan kişinin kimliğini ve adres kanıtını gerektirdiğinden bir dezavantajı vardır. Bu, anonim sahip olmak isteyenleri hizmetten vazgeçirme eğilimindedir. Elliptic Vault’un gözetim hizmeti, derin bir soğuk hava deposuna örnektir.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk