Bitcoin ile Ödeme Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 17 views

Piyasaya sürüldüğünde, Bitcoin (BTCUSD) mucidi Satoshi Nakamoto tarafından günlük işlemler için bir ortam olarak öngörüldü. Merkezi olmayan bir kripto para biriminin arkasındaki fikir, devlet kurumlarından gelen paranın merkezi kontrolünü ortadan kaldırmak ve işlemlerin hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamaktı.

On yıldan fazla bir süre sonra, gözlemciler kripto para biriminin bu sözü yerine getirmeyip yerine getirmediğini sorguluyorlar. Bitcoin‘i bir değişim aracı olarak kullanarak çok az günlük işlem yapılmaktadır.

Ancak hükümetlerin ve federal kurumların görüş alanı dışında alternatif bir para birimi fikri güçlüdür. Lightning Network gibi Bitcoin teknolojisindeki son gelişmeler, Bitcoin‘i orijinal vaadine döndürme potansiyeline sahiptir. Kripto para biriminin teknolojisi ve isim tanıma geliştikçe Bitcoin‘i kabul eden yerlerin sayısı arttı. Bitcoin kullanarak şaşırtıcı sayıda şey satın alabilirsiniz.

Bitcoin, kullanıcılara diğer ödeme yöntemlerine göre benzersiz bir dizi avantaj sunmak için tasarlanmıştır. Aşağıdakilere daha yakından bakacağız, ancak bunu yapmadan önce, kripto para birimi Bitcoin‘in gerçekte ne olduğunu keşfetmek faydalı olacaktır. Bitcoin’in tasarım ilkelerini anlayarak, ödemeler için Bitcoin kullanmanın avantajlarını görmek daha kolay olacaktır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, işlemleri Bitcoin adı verilen dijital borsa birimleri aracılığıyla işleyen merkezi olmayan, eşler arası bir kripto para sistemidir. 2009 yılında icat edildi ve Bitcoin ağı kripto para birimi alanını domine etmeye ve hatta tanımlamaya başladı, bir altcoin takipçisi lejyonu ortaya çıkardı ve bazı kullanıcılar için ABD doları veya euro gibi devlet düz para birimlerine veya altın veya gümüş para gibi saf emtia para birimlerine bir alternatif temsil etti.

Bitcoin‘in bu takipçilere olan ilgisinin bir nedeni de merkezi olmayan durumudur: Merkezi bir otorite tarafından kontrol veya düzenlenmez. Bu hemen merkez bankaları tarafından çıkarılan ve hükümet tarafından desteklenen itibari para birimlerinden ayırır. İtibari para birimleri, operasyonları için devlet düzenlemelerine bağlı bankalar gibi kurumlar aracılığıyla belirli bir ekonomiye de dağıtılmıştır.

Öte yandan, Bitcoin oluşturma ve dağıtma devlet fiyata bağlı değildir. Bitcoin ile ilgili ödemeler, paylaşılan bir defter aracılığıyla bağlanan özel bir bilgisayar ağı üzerinden işlenir. Her işlem aynı anda tüm hesapları güncelleyen ve bilgilendiren her bilgisayarda bir “blok zincirine” kaydedilir. Blockchain dağıtılmış bir defter görevi görür ve herhangi bir merkezi otoritenin bu tür kayıtları tutması ihtiyacını ortadan tutar.

Bitcoin‘ler, itibari para birimleri gibi bir merkez bankası veya hükümet sistemi tarafından düzenlenir. Bunun yerine, Bitcoinler matematiksel sorunları çözme işlemi yoluyla bir bilgisayar tarafından “mayınlanır” veya blockchaine eklenecek işlem bloklarını doğrulamak için algoritmalar kullanılır. Bitcoin ayrıca standart ulusal para birimleriyle satın alınabilir ve en sık bir akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla erişilen bir Bitcoin cüzdanına yerleşebilir.

 

 

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk