Bitcoin ile Yurtdışına Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Yorum 195 views

Günümüzde yurtdışına para transferi gerçekleştirmek için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Özellikle dijital bankacılık uygulamalarının gelişmesi ve e-cüzdan adı verilen uygulamalar aracılığıyla bu tarz transfer işlemleri çok daha basit bir hale gelmiştir. Tüm bu seçeneklere alternatif olarak kullanılabilecek bir diğer yöntem de Bitcoin ile yurtdışına para transferi yöntemidir. Söz konusu yöntemin benimsenmesi özellikle hız konusunda oldukça efektif bir avantajın elde edilmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda son derece güvenli olan bu yöntem ile herhangi bir endişe ya da kaygı beslenmesine de gerek kalmayacaktır.

Bitcoin ile Yurtdışına Para Transferi Yapılabilir mi?

Belirtilmiş olduğu gibi Bitcoin ile yurtdışına para transferi yapmak mümkündür ve üstelik bu yöntem pek çok konuda avantaj elde edilmesini de sağlayacaktır. Birkaç adımdan oluşan işlemler bütünü ile kısa süre içerisinde gerçekleştirilen işlemlerin sonucu ise aynı oranda hızla alınmaktadır. Bu noktada transfer işleminin gerçekleşeceği her iki tarafta da bazı hesapların bulunması gerekmektedir.

Bitcoin ile Yurtdışında Para Göndermek Güvenli midir?

Bitcoin ile yurtdışına para göndermek güvenlik bakımından klasik bankacılık yöntemleri ile gerçekleştirilen gönderimlerden çok fazla fark içermemektedir. Bu yöntemin benimsenmesi halinde gönderimi yapılacak olan varlıkların kripto para borsaları ve e-cüzdan gibi son derece güvenlik önlemlerinin yüksek olduğu web bileşenleri aracılığı ile gerçekleşiyor olması güvenlik endişenin yaşanmamasını kanıtlar niteliktedir.

Bitcoin ile Yurtdışına Para Göndermek İçin Ne Gerekir?

Bitcoin ile yurtdışına para transferi için gerekli olanlar;

 • Gönderecek olan kişinin Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarından birinde üyeliğinin bulunması
 • Bitcoin satın alarak cüzdanda Bitcoin varlığına sahip olmak
 • Alıcının e-cüzdana sahip olması

Tüm bu şartlar karşılandığından yurtdışına Bitcoin göndermek mümkün olacağından, işlemler sonrasında sahip olunan kripto paraların reel paraya dönüştürülmesi de mümkün olacaktır.

Bitcoin ile Yurtdışında Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bitcoin ile yurtdışına para transferi nasıl yapılır? Merak edenler için temel bir yöntemin kullanılarak kısa bir sürede birkaç aşamalı adımın gerçekleştirilmesi ile gönderimlerin mümkün olabileceği belirtilmelidir. Üzerinde durulan hesaplara sahip olunması halinde hemen her Bitcoin yatırımcısının rahatlıkla yapabileceği Bitcoin ile yurtdışına para transferi işlemi özellikle hız konusunda benzeri olmayan bir avantajın elde edilmesini sağlayacaktır.

Bitcoin ile Yurtdışına Para Transferi Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Bitcoin ile yurtdışına para transferi işlemi kapsamında kullanılabilecek en temel yöntem belirtilen hesap gerekliliklerinden anlaşılacağı üzere Türkiye’de bulunan kripto para borsası hesabı üzerinden Bitcoin satın almak ve sonrasında bu varlıkların yurtdışında başka bir e-cüzdan hesabına gönderilmesidir. Güvenlik bakımından herhangi bir aksaklık yaşanması olası olmadığı gibi aynı zamanda yapılan bu işlemlerin tamamen yasal olduğu da belirtilmelidir.

Yurtdışına para transferi konusunda Bitcoin yönteminin tercih edilmesinin en temel sebebi ise gönderici ile alıcının zaman kazanmasıdır. Merkezi olan para transfer işlemlerinde özellikle onay mekanizmasının son derece yavaş işlemesi ve doğrulma işlemleri konusunda aracıların daha fazla komisyon talep ediyor olması nedeniyle de Bitcoin ile yurtdışına para transferi yönteminin benimsenmesi daha sağlıklı sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda söz konusu süreci adım adım aktarmak gerekirse;

İlk Aşama: Bitcoin Alımı Yapılmalıdır

Bitcoin ile yurtdışına para transferi gerçekleştirmek isteyenlerin ilk aşamada Bitcoin almaları gerekiyor olsa da bu durumdan daha öncelikli olan şart ise Türkiye’de yatırım faaliyetleri gösteren kripto para borsalarına üyeliğin oluşturulmasıdır. Bu noktada BTCTürk, Binance, Paribu gibi kripto para borsalarında hesap açılması gerekir.

Hesap ve üyelik işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilk aşamaya geçilmelidir. Yurtdışına para transferi kapsamında gönderim yapılması arzu edilen miktar kadar Bitcoin satın alınmalıdır. Satın alınan Bitcoin’ler belirtilmiş olan kripto para borsalarının sağladığı hizmetler arasında yer alan cüzdanlarda tutulmalıdır.

İkinci Aşama: Bitcoin Çek Talimatı Verilmelidir

Bitcoin ile yurtdışına para göndermek adına ikinci aşamada ise satın alınan Bitcoin varlıklarına çek talimatının verilmesi bulunmaktadır. Söz konusu borsalarda bu işlemler farklı şekilde yürütülüyor olsa da adı geçen her bir borsa varlıkla çekme işlemlerinde oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Dolayısıyla çek talimatı işlemlerinin son derece kısa bir süre içerisinde gerçekleşeceği belirtilmelidir.

Bu aşama kapsamında parayı gönderecek olan kullanıcı çekme talebinde bulunulan Bitcoin varlıklarını gönderim yapılacak cüzdan adresi girerek gerçekleştirmelidir. Bu noktada iki aşamalı doğrulama sistemi devreye gireceği ve gönderim öncesinde iki aşamalı doğrulamanın tamamlanması gerektiği de belirtilmelidir.

Üçüncü Aşama: Alıcının Para Birimi Değişikliği Yapması

Yurtdışına para transferi işlemlerini Bitcoin aracılığıyla gerçekleştirmek isteyenler üçüncü aşamada para birimi değişikliği gerçekleştirmelidir. Tüm işlemler arasında en basit şekilde gerçekleşmeye uygun olan bu işlem; alıcının sahip olduğu e-cüzdan üzerinden tek bir talimat vermesiyle tamamlanmaktadır. Dolayısıyla sahip olunan cüzdana giriş yapılmalı ve gelen Bitcoin varlıklarını reel para birimlerine dönüştürme talimatı verilmesi gerekir. Basit bir emirle tamamlanacak bu işlemlerin ardında Bitcoin ile yurtdışına para göndermek adına son aşamaya geçilmesi ve sürecin tamamlanması mümkün olacaktır.

Son Aşama Yurtdışına Gönderimi Yapılan Paranın Çekilmesi

Bitcoin ile yurtdışına para transferi nasıl yapılır? Merak edenler için son aşamada yapılması gerekenler ise reel para birimine dönüştürülen Bitcoin varlıklarının banka hesapları aracılığıyla çekilmesidir. Bu işlem için en yakın ATM ya da banka şubesinin tercih edilmesi mümkündür.

Etiketler

3 Yorum

 1. Bitcoin’e Bağlı Olmayan Altcoinler Nelerdir? – Koin Odası – Koin Odası

  […] Bitcoin ile Yurtdışına Para Transferi Nasıl Yapılır? […]

 2. Kripto Paranın Geçtiği Ülkeler – Koin Odası Bitcoin ve altcoinlerle alış-veriş – Koin Odası

  […] Kripto para geçen ülkeler oldukça fazla olmakla birlikte bu ülkelerden bazılarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır: […]

 3. Bitcoin Ne Kadar? Sert Düşüş Sebepleri – Koin Odası – – Koin Odası –

  […] hükümeti de Bitcoin ve altcoinler hakkında radikal bir karar aldı ve ödeme ve finans hizmeti veren kuruluşlar için […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk