Bitcoin Madenciliği Nedir?

Yazar 1 Yorum 57 views

Bitcoin madenciliği, yeni bitcoinlerin dolaşıma girdiği süreçtir, ancak aynı zamanda blockchain defterinin bakımı ve geliştirilmesinin kritik bir bileşenidir. Son derece karmaşık hesaplamalı matematik problemlerini çözen çok karmaşık bilgisayarlar kullanılarak gerçekleştirilir.

Kripto para madenciliği özenli, maliyetli ve sadece zaman zaman ödüllendiricidir. Bununla birlikte, madencilerin kripto jetonlarıyla yaptıkları çalışmalardan dolayı ödüllendirilmeleri nedeniyle madencilik, kripto para birimiyle ilgilenen birçok yatırımcı için manyetik bir çekiciliğe sahiptir. Bunun nedeni, girişimci tiplerin madenciliği 1849’daki Kaliforniya altın arayıcıları gibi cennetten gelen kuruşlar olarak görmeleri olabilir. Ve eğer teknolojik olarak eğilimliyseniz, neden yapmıyorsunuz?

Birçok madencilik için birincil çekiliş Bitcoin ile ödüllendirilme olasılığıdır. Bununla birlikte, kripto para birimlerine sahip olmak için kesinlikle bir madenci olmak zorunda değilsiniz. Ayrıca itibari para kullanarak kripto para birimi satın alabilirsiniz; Bitstamp gibi bir borsada başka bir kripto kullanarak (örnek olarak Bitcoin satın almak için Ethereum veya NEO kullanarak) işlem yapabilirsiniz; hatta alışveriş yaparak, kullanıcılara kripto para birimiyle ödeme yapan platformlarda blog gönderileri yayınlayarak veya faiz kazandıran kripto hesapları kurarak kazanabilirsiniz.

Madencilerin aldığı Bitcoin ödülü, insanları madenciliğin birincil amacına yardımcı olmaya motive eden bir teşviktir: Bitcoin işlemlerini meşrulaştırmak ve izlemek, geçerliliklerini sağlamak. Bu sorumluluklar tüm dünyada birçok kullanıcı arasında yayıldığı için Bitcoin “merkezi olmayan” bir kripto para birimidir veya düzenlemesini denetlemek için bir merkez bankası veya hükümet gibi herhangi bir merkezi otoriteye dayanmayan bir kripto para birimidir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madenciler denetçi olarak yaptıkları çalışmaların karşılığını alıyorlar. Bitcoin işlemlerinin meşruluğunu doğrulama işini yapıyorlar. Bu sözleşme Bitcoin kullanıcılarını dürüst tutmak içindir ve Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanmıştır. Madenciler, işlemleri doğrulayarak “çifte harcama sorununu” önlemeye yardımcı oluyor.

Çifte harcama, bir Bitcoin sahibinin aynı bitcoini iki kez yasadışı olarak harcadığı bir senaryodur. Fiziksel para birimiyle, bu bir sorun değildir: birine bir şişe votka alması için 20 dolarlık bir banknot verdiğinizde, artık elinizde değildir, bu nedenle aynı 20 dolarlık banknotu yan taraftaki loto biletlerini satın almak için kullanma tehlikesi yoktur. Sahte para yapılma olasılığı olsa da, kelimenin tam anlamıyla aynı doları iki kez harcamakla tam olarak aynı şey değildir. Bununla birlikte, vikipedia sözlüğünde açıklandığı gibi, dijital para birimiyle, “sahibinin dijital belirtecin bir kopyasını yapma ve orijinalini korurken bir satıcıya veya başka bir tarafa gönderme riski vardır.”

Diyelim ki bir tane yasal 20 dolarlık banknotun ve aynı 20 doların sahtesi vardı. Hem gerçek faturayı hem de sahtesini harcamaya çalışırsanız, her iki faturanın seri numaralarına bakma zahmetine giren biri aynı numara olduğunu görür ve bu nedenle bunlardan birinin yanlış olması gerekirdi. Bir Bitcoin madencisinin yaptığı şey buna benzer- kullanıcıların aynı bitcoini gayrimeşru bir şekilde iki kez harcamaya çalışmadıklarından emin olmak için işlemleri kontrol ederler.

Madenciler 1 MB (megabayt) değerinde Bitcoin işlemlerini doğruladıktan sonra , “blok” olarak bilinir, bu madenciler bir miktar bitcoin ile ödüllendirilmeye hak kazanırlar. 1 MB sınırı Satoshi Nakamoto tarafından belirlendi ve bazı madenciler daha fazla veriye uyum sağlamak için blok boyutunun artırılması gerektiğine inandığı için tartışma konusudur, bu da bitcoin ağının işlemleri daha hızlı işleyebileceği ve doğrulayabileceği anlamına gelir.

1 MB değerindeki işlemlerin doğrulanmasının bir coin madencisini bitcoin kazanmaya uygun hale getirdiğini, işlemleri doğrulayan herkesin ödeme almayacağını unutmayın.

1MB işlem teorik olarak bir işlem kadar küçük olabilir (bu hiç yaygın olmasa da) veya birkaç bin. İşlemlerin ne kadar veri alacağına bağlıdır. Bitcoin kazanmak için iki koşulu karşılamanız gerekir. Biri çaba meselesidir; biri şans meselesidir:

  • 1MB değerinde işlemleri doğrulamanız gerekir. Bu işin kolay kısmı.
  • Sayısal bir soruna doğru cevaba veya en yakın cevaba ulaşan ilk madenci olmalısınız. Bu işlem aynı zamanda çalışma kanıtı olarak da bilinir.

Madencilik ve Bitcoin Sirkülasyonu Nasıl Olur?

Madencilerin ceplerini astarlamanın ve Bitcoin ekosistemini desteklemenin yanı sıra, madencilik başka bir hayati amaca hizmet ediyor: Yeni kripto para birimini dolaşıma sokmanın tek yolu budur. Başka bir deyişle, madenciler temelde para birimini “basıyor”. Örneğin, Kasım 2020 itibarıyla dolaşımda yaklaşık 18,5 milyon bitcoin vardı.  

Genesis bloğu (kurucu Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan ilk blok) aracılığıyla basılan paraların yanı sıra, bu bitcoinlerin her biri madenciler sayesinde ortaya çıktı. Madencilerin yokluğunda, bir ağ olarak Bitcoin hala mevcut ve kullanılabilir olacaktı, ancak asla ek bitcoin olmayacaktı. Sonunda Bitcoin madenciliğinin sona ereceği bir zaman gelecek; Bitcoin Protokolü’ne göre, toplam bitcoin sayısı 21 milyon olarak sınırlanacaktır.

Ancak, bitcoin “mayınlı” oranı zamanla azaldığından, nihai bitcoin 2140 yılına kadar dolaşıma sokulmayacaktır. Bu, işlemlerin doğrulanmasının sona ereceği anlamına gelmez. Madenciler işlemleri doğrulamaya devam edecek ve Bitcoin’in ağının bütünlüğünü korumak için bunu yaptıkları için ücret olarak ödenecektir.

Kısa vadeli Bitcoin ödemesinin yanı sıra, bitcoin madencisi olmak, Bitcoin ağ protokolünde değişiklikler önerildiğinde size “oy verme” gücü verebilir. Başka bir deyişle, madenciler çatallama gibi konularda karar verme süreci üzerinde bir dereceye kadar etkiye sahiptir.

Bitcoin Madenciliği Yapan Kişi Ne Kadar Kazanır?

Bitcoin madenciliğinin ödülleri her dört yılda bir yarı yarıya azalır. Bitcoin ilk kez 2009’da çıkarıldığında, bir blok madenciliği size 50 BTC kazandıracaktı. 2012’de bu 25 BTC’ye yarıya indirildi. 2016 yılına gelindiğinde bu tekrar yarı yarıya azalarak 12.5 BTC’ye düştü. 11 Mayıs 2020’de ödül tekrar yarıya inerek 6.25 BTC’ye düştü. Kasım 2020’de Bitcoin’in fiyatı bitcoin başına yaklaşık 17.900 dolardı, bu da bir bloğu tamamladığınız için 111.875 dolar (6.25 x 17.900) kazanacağınız anlamına geliyor.  3  Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan karmaşık karma sorunu çözmek için kötü bir teşvik değil, görünebilir.

Bu yarılanmaların tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini takip etmek istiyorsanız, bitcoin saat bu bilgileri gerçek zamanlı olarak güncelleyen Bitcoin Clock‘a danışabilirsiniz. İlginçtir ki, Bitcoin’in piyasa fiyatı, tarihi boyunca, dolaşıma giren yeni koinlerin azaltılmasına yakından karşılık gelen bir eğiliminde olmuştur. Bu düşük enflasyon oranı kıtlığı artırdı ve tarihsel olarak fiyat da onunla birlikte yükseldi.

Bitcoin Madenciliği Yapmak için Neye İhtiyacım Var?

Bitcoin’in tarihinin başlarında bireyler düzenli bir evde bilgisayarla bloklar için rekabet edebilmiş olsalar da, artık durum böyle değil. Bunun nedeni, Bitcoin madenciliğinin zorluğunun zamanla değişmesidir.

Blockchain’in sorunsuz çalışmasını ve işlemleri işleme ve doğrulama yeteneğini sağlamak için Bitcoin ağı her 10 dakikada bir blok üretilmesini amaçlamaktadır. Ancak, karma sorunu çözmek için yarışan bir milyon madencilik kulesi varsa, büyük olasılıkla 10 madencilik makinesinin aynı sorun üzerinde çalıştığı bir senaryodan daha hızlı bir çözüme ulaşacaklardır. Bu nedenle Bitcoin, her 2.016 blokta veya kabaca her iki haftada bir madencilik yapmanın zorluğunu değerlendirmek ve ayarlamak için tasarlanmıştır.

Bitcoin madenciliği yapmak için toplu olarak çalışan daha fazla bilgi işlem gücü olduğunda, blok üretimini istikrarlı bir hızda tutmak için madenciliğin zorluk seviyesi artar. Daha az bilgi işlem gücü, zorluk seviyesinin düşmesi anlamına gelir. Bitcoin 2009’da piyasaya sürüldüğünde, ne kadar bilgi işlem gücünün söz konusu olduğunu anlamak için ilk zorluk seviyesi birdi. Kasım 2019 itibarıyla 13 trilyondan fazladır.

Tüm bunlar, rekabetçi bir şekilde maden çıkarmak için madencilerin artık bir GPU (grafik işlem birimi) veya daha gerçekçi olarak uygulamaya özgü entegre evre (ASIC) gibi güçlü bilgisayar ekipmanlarına yatırım yapması gerektiğini söylemektir. Bunlar 500 dolardan on binlere kadar çıkabilir. Bazı madenciler (özellikle Ethereum madencileri), madencilik operasyonlarını bir araya getirmek için düşük maliyetli bir yol olarak bireysel grafik kartları (GPU’ lar) satın alır.

 

Etiketler

1 Yorum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk