Bitcoin Madenciliği Yasal mı?

Yazar 1 Yorum 42 views

Bitcoin madenciliğinin kanuniliği tamamen coğrafi konumunuza bağlıdır. Bitcoin kavramı, itibari para birimlerinin hakimiyetini ve hükümetin finansal piyasalar üzerindeki kontrolünü tehdit edebilir. Bu nedenle, Bitcoin belirli yerlerde tamamen yasa dışıdır.

Bitcoin sahipliği ve madenciliği, bazı ülkelerde yasal değildir. Yasa dışı olduğu ülkelere bazı örnekler şu şekildedir: Cezayir, Mısır, Fas, Bolivya, Ekvador, Nepal ve Pakistan. Bu ülkelere rağmen genel olarak, Bitcoin kullanımı ve madenciliği dünyanın büyük bir kısmında yasaldır.

Bitcoin nedir? Bitcoin ile ilgili bilgiler - Teknoloji Haberleri

Madeni Para Madenciliği Havuzları Nedir?

Madencilik ödülleri, önce bulmacaya bir çözüm keşfeden madenciye ödenir ve bir katılımcının çözümü keşfeden kişi olma olasılığı, ağdaki toplam madencilik gücünün kısmına eşittir. Madencilik gücünün küçük bir yüzdesi olan katılımcıların bir sonraki bloğu kendi başlarına keşfetme şansı çok azdır. Örneğin, bir kişinin birkaç bin dolara satın alabileceği bir madencilik kartı, ağın madencilik gücünün% 0,001’inden daha azını temsil eder. Bir sonraki bloğu bulmak için bu kadar küçük bir şansla, madencinin bir blok bulması uzun zaman alabilir ve yukarı çıkma zorluğu işleri daha da kötüleştirir. Madenci yatırımlarını asla telafi etmeyebilir.

Madencilik havuzları üçüncü taraflar tarafından işletilir ve madenci gruplarını koordine eder. Madenciler, bir havuzda birlikte çalışarak ve ödemeleri tüm katılımcılar arasında paylaşarak, madencilerini etkinleştirdikleri günden itibaren istikrarlı bir bitcoin akışı elde edebilir.

Madenciliğin Tehlikeleri

Madenciliğin tehlikeleri genellikle finansal risk ve düzenleyicidir. Belirtildiği gibi, Bitcoin madenciliği ve genel olarak madencilik finansal bir risktir. Sadece yatırımlarının geri dönüşü olmaması için yüzlerce veya binlerce dolar değerinde madencilik ekipmanı satın alma çabasından geçilebilir. Bununla birlikte, madencilik havuzlarına katılarak bu tehlike azaltılabilir. Madencilik yapmayı düşünüyorsanız ve yasak olan bir bölgede yaşıyorsanız, yeniden düşünmelisiniz. Madencilik ekipmanlarına yatırım yapmadan önce ülkenizin düzenlemesini ve kripto para birimine yönelik genel duyarlılığını araştırmak da iyi bir fikir olabilir.

Bitcoin madenciliğinin (ve diğer iş kanıtı sistemlerinin) büyümesinden kaynaklanan ek bir potansiyel risk, madencilik algoritmalarını çalıştıran bilgisayar sistemlerinin gerektirdiği artan enerji kullanımıdır. ASIC yongaları için mikroçip verimliliği önemli ölçüde artarken, ağın büyümesi teknolojik ilerlemeyi geride bırakıyor. Sonuç olarak, Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisi ve karbon ayak izi hakkında endişeler vardır.

Bununla birlikte, madencilik operasyonları (jeotermal veya güneş gibi) için daha temiz ve yeşil enerji kaynakları arayarak ve karbon ofset kredilerini kullanarak bu olumsuz dışsallığı azaltma çabaları vardır. Ethereum’un yapmayı planladığı proof-of-stake (PoS) gibi daha az enerji yoğun konsensüs mekanizmalarına geçmek de başka bir stratejidir; ancak, POS kendi dezavantajları ve verimsizlikleri ile birlikte gelir.

Bitcoin son 24 saatte yüzde 30 yükseldi

Etiketler

1 Yorum

  1. Bitcoin Borsası Nedir? | Koin Odası | Kripto Dünyası

    […] Bitcoin borsasının bir Bitcoin cüzdanından farklı olduğunu unutmayın. İlki, Bitcoin alıcılarının ve satıcılarının […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk