Bitcoin Nasıl Alınır?

Yazar Yorum Yap 8 views

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin‘e yatırım yapmak karmaşık görünebilir, ancak adımlara ayırdığınızda çok daha kolaydır. Bitcoin satın almak her geçen gün daha da kolaylaşıyor ve borsaların ve cüzdanların meşruiyeti de artıyor.

Bitcoin Satın Almadan Önce

Her Bitcoin yatırımcısı için ihtiyaç duyduğu birkaç şey vardır. Bir kripto para borsası hesabı, Müşterinizi Tanıyın (KYC) platformu kullanıyorsanız kişisel kimlik belgeleri, İnternet’e güvenli bir bağlantı ve bir ödeme yöntemi. Ayrıca, borsa hesabının dışında kendi kişisel cüzdanınıza sahip olduğunuz önerilir. Bu yolu kullanarak geçerli ödeme yöntemleri arasında banka hesapları, banka kartları ve kredi kartları bulunur. Bitcoin‘i özel ATM’lerde ve P2P borsaları aracılığıyla almak da mümkündür. Bununla birlikte, Bitcoin ATM’lerinin 2020’nin başlarından bu tür devlet tarafından verilen kimliklere giderek daha fazla ihtiyaç duyduğuna dikkat edin.

Gizlilik ve güvenlik Bitcoin yatırımcıları için önemli konulardır. Fiziksel bitcoinler olmasa da, genellikle büyük holdingler hakkında övünmek kötü bir fikirdir. Bitcoin blok zincirinde herkese açık bir adresin özel anahtarını kazanan herkes işlemlere izin verebilir. Özel anahtarlar gizli tutulmalıdır; suçlular büyük varlıkları öğrenirlerse onları çalmaya çalışabilirler. Kullandığınız genel adresin bakiyesini herkesin görebileceğine dikkat edin. Bu, önemli yatırımları işlemler için kullanılanlara doğrudan bağlı olmayan genel adreslerde tutmayı iyi bir fikir haline getirir.

Blockchain‘de yapılan işlemlerin geçmişini herkes görüntüleyebilir, siz bile. İşlemler Blockchain‘e herkese açık olarak kaydedilse de, kullanıcı bilgilerini tanımlamak değildir. Bitcoin blok zincirinde, bir işlemin yanında yalnızca bir kullanıcının ortak anahtarı görünür ve işlemleri gizli hale getirir, ancak anonim değildir. Bir anlamda, Bitcoin işlemleri nakitten daha şeffaf ve izlenebilir, ancak kripto para birimi anonim olarak da kullanılabilir.

Bu önemli bir ayrımdır. Uluslararası araştırmacılar ve FBI, Bitcoin Bllockchain‘inde yapılan işlemleri dijital cüzdanları da dahil olmak üzere kullanıcıların diğer çevrimiçi hesaplarına kadar takip edebileceklerini iddia ettiler. Örneğin, birisi Coinbase‘de bir hesap oluşturursa kimliğini sağlamalıdır. Şimdi, bu kişi Bitcoin satın aldığında, adına bağlıdır. Başka bir cüzdana gönderirlerse, hesap sahibinin kimliğine bağlı Coinbase satın alımına kadar izlenebilir. Bu çoğu yatırımcıyı ilgilendirmemelidir, çünkü Bitcoin ABD’de ve diğer gelişmiş ülkelerin çoğunda yasaldır.

Birinci Adım: Bir Exchange Seçin

Bir kripto para borsasına kaydolmak, kripto para birimi satın almanıza, satmanıza ve tutmanıza izin verecektir. Kullanıcılarının daha güvenli tutmak için kriptolarını kendi kişisel çevrimiçi cüzdanlarına çekmelerine izin veren bir borsa kullanmak genellikle en iyi uygulamadır. Bitcoin veya diğer kripto para birimleriyle işlem yapmak isteyenler için bu özellik önemli olmayabilir.

Birçok kripto para borsası türü vardır. Bitcoin ahlakı merkeziyetçilik ve bireysel egemenlik ile ilgili olduğundan, bazı borsalar kullanıcıların anonim kalmasına izin verir ve kullanıcıların kişisel bilgileri girmesini gerektirmez. Bu tür borsalar özerk olarak çalışır ve tipik olarak merkezi değildir, bu da merkezi bir kontrol noktasına sahip olmadıkları anlamına gelir.

Bu tür sistemler kötü faaliyetler için kullanılabilse de, dünyanın bankasız nüfusuna hizmet sağlamak için de kullanılır. Mülteciler veya devlet kredisi veya bankacılığı için altyapısı çok az veya hiç olmayan ülkelerde yaşayanlar gibi belirli insan kategorileri için anonim borsalar onları ana akım ekonomiye sokmaya yardımcı olabilir.

Ancak şu anda, en popüler borsalar merkeziyetçilik değildir ve KYC gerektirir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu borsalar Coinbase, Kraken, Geminive Binance US içerir. Bu borsaların her biri sundukları özelliklerin sayısında önemli ölçüde büyüdü.

Coinbase, Kraken ve Gemini Bitcoin ve artan sayıda altcoin sunuyor. Bu üçü muhtemelen tüm sektörde kripto için en kolay rampalardır. Binance, daha ciddi ticaret işlevselliği ve daha çeşitli altcoin seçenekleri sunan daha gelişmiş bir tüccara hitap eder.

Kripto para borsası hesabı oluştururken dikkat etmesi gereken önemli bir şey, güvenli internet uygulamalarını kullanmaktır. Bu, iki faktörlü kimlik doğrulamayı ve çeşitli küçük harfler, büyük harfler, özel karakterler ve sayılar da dahil olmak üzere benzersiz ve uzun bir parola kullanmayı içerir.

İkinci Adım: Borsanızı Bir Ödeme Seçeneğine Bağlayın

Bir takas seçtikten sonra, kişisel belgelerinizi toplamanız gerekir. Değişime bağlı olarak, bunlar bir ehliyet veya Sosyal Güvenlik numarasının resimlerinin yanı sıra işvereniniz ve fon kaynağınız hakkında bilgi içerebilir. İhtiyacınız olabilecek bilgiler yaşadığınız bölgeye ve içindeki yasalara bağlı olabilir. İşlem büyük ölçüde tipik bir aracılık hesabı kurmakla aynıdır.

Değişim kimliğinizi ve meşruiyetinizi sağladıktan sonra bir ödeme seçeneği bağlayabileceksiniz. Çoğu borsada, banka hesabınızı doğrudan bağlayabilir veya bir banka veya kredi kartı bağlayabilirsiniz. Kripto para birimi satın almak için bir kredi kartı kullanabilseniz de, genellikle kripto para birimlerinin yaşayabileceği volatilite nedeniyle kaçınılması gereken bir şeydir.

Bitcoin Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olmasına rağmen, bazı bankalar bu fikre çok fazla nazik davranmaz ve kripto ile ilgili sitelere veya borsalara yapılan mevduatları sorgulayabilir ve hatta durdurabilir. Bankanızın seçtiğiniz borsada mevduata izin verdiğinden emin olmak için kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Banka hesabı, banka veya kredi kartı ile yapılan para yatırmalar için çeşitli ücretler vardır. Coinbase yeni başlayanlar için sağlam bir borsadır ve banka hesapları için% 1.49 ücrete sahiptir ve banka ve kredi kartları için % 3.99 ücrete sahiptir. Bir değişim seçmenize yardımcı olmak veya hangi ödeme seçeneğinin sizin için en uygun olduğunu seçmek için her ödeme seçeneğiyle ilişkili ücretleri araştırmak önemlidir. Borsalar ayrıca işlem başına ücret de alır. Bu ücret ya sabit bir ücret (işlem tutarı düşükse) ya da işlem tutarının bir yüzdesi olabilir. Kredi kartları işlem ücretlerine ek olarak işlem ücretine tabidir.

Üçüncü Adım: Sipariş Verin

Bir borsa seçip bir ödeme seçeneği bağladığınızda, artık Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alabilirsiniz. Son yıllarda kripto para borsaları yavaş yavaş daha yaygın hale geldi. Likidite ve genişlikleri açısından önemli ölçüde büyüdüler. Kripto para borsalarındaki operasyonel değişiklikler, kripto para birimleri algısındaki değişime paraleldir. Bir zamanlar bir aldatmaca olarak düşünülen veya şüpheli uygulamaları olan bir endüstri, finansal hizmetler endüstrisindeki tüm büyük oyuncuların ilgisini çeken meşru bir sektöre yavaş yavaş dönüşüyor.

Şimdi, kripto para borsaları, hisse senedi brokerliği meslektaşlarıyla neredeyse aynı özelliklere sahip oldukları bir noktaya geldi. Bir borsa bulduğunuzda ve bir ödeme yöntemi bağladığınızda, gitmeye hazırsınız demektir.

Kripto borsaları bugün bir dizi sipariş türü ve yatırım yapma yolu sunmaktadır. Neredeyse tüm kripto borsaları hem piyasa hem de limit emirleri sunar ve bazıları da zarar durdurma emirleri sunar. Yukarıda belirtilen borsalardan Kraken en çok sipariş türlerini sunmaktadır. Kraken piyasa, limit, stop-loss, stop-limit, kar alma ve kar alma limiti emirlerine izin verir.

Çeşitli sipariş türlerinin yanı sıra, borsalar yinelenen yatırımlar ayarlamanın yollarını da sunar ve müşterilerin seçtikleri yatırımlara dolar maliyeti ortalaması vermelerini sağlar. Örneğin Coinbase, kullanıcıların her gün, hafta veya ay için yinelenen satın almalar ayarlamasına olanak tanır.

Dördüncü Adım: Güvenli Depolama

Bitcoin ve kripto para cüzdanları dijital varlıkları daha güvenli bir şekilde saklamak için bir yerdir. Kripto paranızın borsa dışında ve kişisel cüzdanınızda olması, fonlarınızın özel anahtarı üzerinde yalnızca sizin kontrol sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca, bir borsadan uzakta para depolama ve borsanızın saldırıya uğraması ve fonlarınızı kaybetme riskinden kaçınma olanağı sağlar.

Bazı cüzdanlar diğerlerinden daha fazla özelliğe sahiptir. Bazıları sadece Bitcoin‘dir ve bazıları çok sayıda altcoin türünü depolama yeteneği sunar. Bazı cüzdanlar ayrıca bir jetonu diğeriyle değiştirme olanağı sunar.

Bir Bitcoin cüzdanı seçme söz konusu olduğunda, bir dizi seçeneğiniz vardır. Kripto cüzdanlar hakkında anlamanız gereken ilk şey sıcak cüzdanlar (çevrimiçi cüzdanlar) ve soğuk cüzdanlar (kağıt veya donanım cüzdanları) kavramıdır.

PayPal ile Bitcoin Nasıl Alınır?

Ödeme işlemcisi PayPal üzerinden Bitcoin satın almak da mümkündür. PayPal kullanarak Bitcoin satın almanın iki yolu vardır. İlk ve en uygun yöntem, PayPal hesabınızı kullanarak kripto para birimleri satın almaktır. İkinci seçenek, üçüncü taraf bir sağlayıcıdan kripto para birimi satın almak için PayPal hesabınızın bakiyesini kullanmaktır. Bu seçenek ilki kadar uygun değildir, çünkü çok az sayıda üçüncü taraf sitesi kullanıcıların PayPal düğmesini kullanarak Bitcoin satın almasına izin verir.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash olmak üzere dört kripto para birimi doğrudan PayPal üzerinden satın alınabilir. Hawaii’de yaşayanlar hariç, tüm eyaletlerin sakinleri mevcut PayPal hesaplarını kullanabilir veya yeni hesaplar kurabilir.

PayPal bir kripto hesabı oluşturmak için aşağıdaki bilgiler gereklidir: ad, fiziksel adres, doğum tarihi ve vergi kimlik numarası. PayPal üzerinden Bitcoin satın almanın çeşitli yolları vardır.

Bunlardan bazıları şunlardır:

  • PayPal hesabınızdaki mevcut bakiye
  • PayPal hesabınıza bağlı bir banka kartı
  • PayPal hesabınıza bağlı bir banka hesabı

PayPal kullanarak Bitcoin satın almak için kredi kartı kullanmak mümkün değildir. Satın alma işlemi sırasında PayPal bir fiyat gösterecektir. Bununla birlikte, kripto para birimi fiyatlarının doğasında var olan volatilite, bu fiyatların hızlı bir şekilde değişebileceği anlamına gelir. Hesabınızda satın alma işlemi için yeterli para olduğundan emin olmalısınız.

Bitcoin‘i doğrudan PayPal satın ettiğinizde, kripto para ya da Bitcoin‘in piyasa fiyatı ile USD ve kripto para birimi arasındaki döviz kuru arasındaki farktan para kazandırır. Şirket ayrıca her satın alma işlemi için bir işlem ücreti alır. Bu ücretler satın almanın dolar miktarına bağlıdır. Örneğin, 100 ila 200 USD arasındaki satın alımlar için 0,50 USD sabit bir ücret alınır. Bundan sonra, ücret genel dolar tutarının bir yüzdesidir. Örneğin, 100 ila 200 $ arasındaki kripto satın alımlarında toplam tutarın % 2’si kadar bir ücret alınır.

PayPal üzerinden kripto para birimi satın almanın bir dezavantajı, kripto parayı ödeme işlemcisinin platformu dışına aktaramamanızdır. Bu nedenle, kripto para birimlerini PayPal cüzdanından harici bir kripto cüzdanına veya kişisel cüzdanınıza aktarmanız mümkün değildir.

PayPal kullanmanın diğer dezavantajı, çok az borsanın ve çevrimiçi tüccarların ödeme satın almak için ödeme işlemcisinin kullanılmasına izin vermesidir. eToro, platformunda Bitcoin satın almak için PayPal kullanılmasına izin veren birkaç çevrimiçi tüccar arasındadır.

Kredi Kartı ile Bitcoin Nasıl Alınır?

Kredi kartlarıyla Bitcoin satın alma işlemi, kripto para birimini banka kartlarıyla veya otomatik takas evi (ACH) transferleriyle satın almak için olana benzer. Kredi kartı bilgilerinizi borsa veya çevrimiçi ticaret firmasına girmeniz ve işlemi yetkilendirmeniz gerekecektir. Ancak genel olarak, kredi kartlarıyla Bitcoin satın almak iyi bir fikir değildir. Bunun birkaç nedeni vardır:

İlk olarak, tüm borsalar, ilişkili işlem ücretleri ve dolandırıcılık riski nedeniyle kredi kartı kullanarak Bitcoin alımlarına izin vermez. Bunu yapma kararlarının müşterilerin yararına olması gerekebilir. Bunun nedeni, kredi kartı işlemlerinin bu tür işlemlere ek ücretler yatırabilmesidir. Böylece, işlem ücretleri ödemenin yanı sıra, borsanın size aktarabileceği işlem ücretleriyle de sonuçlanırsınız.

İkinci neden, kredi kartı alışverişlerinin pahalı olmasıdır. Kredi kartı verenler Bitcoin satın alımlarını nakit avans olarak değerlendirir ve bu avanslar için yüklü ücretler ve faiz oranları talep eder. Örneğin, American Express ve Chase her ikisi de kripto para birimlerinin satın alımlarını nakit avans işlemleri olarak sayar. Böylece, bir American Express kartı kullanarak 100 $ değerinde Bitcoin satın alırsanız, 10 $ (bu tür işlemler için mevcut nakit avans ücreti) ve yıllık% 25 yüzde ücreti ödersiniz.

Kredi kartı kullanarak Bitcoin satın almanın dolaylı bir yöntemi, Bir Bitcoin Rewards kredi kartı almaktır. Bu tür kartlar, Bitcoin şeklinde ödüller sunmaları dışında tipik ödül kredi kartınız gibi çalışır. Böylece, satın alımlardan kazandıkları nakiti Bitcoin‘e geri yatırırlar. Bitcoin Rewards kartına bir örnek BlockFi Bitcoin Rewards kredi kartıdır. Bununla birlikte, bu kartlardaki yıllık ücretin dik olabileceğine ve itibari para birimlerinin kripto para birimlerine dönüştürülmesiyle ilgili ek maliyetler olabileceğine dikkat edin.

Bitcoin Satın Almanın Alternatif Yolları

Coinbase veya Binance gibi borsalar Bitcoin satın almanın en popüler yollarından bazıları olmaya devam etse de, tek yöntem onlar değildir. Aşağıda Bitcoin sahiplerinin kullandığı bazı ek süreçler verilmiştir.

Bitcoin ATM’leri

Bitcoin ATM’leri yüz yüze Bitcoin borsası gibi davranır. Bireyler bir makineye nakit ekleyebilir ve daha sonra güvenli bir dijital cüzdana aktarılan Bitcoin‘i satın almak için kullanabilirler. Bitcoin ATM’leri son yıllarda giderek daha popüler hale geldi; Coin ATM Radar en yakın makinelerin izini sürmeye yardımcı olabilir.

P2P değişimleri

Alıcıları ve satıcıları anonim olarak eşleştiren ve işlemin tüm yönlerini kolaylaştıran merkezi olmayan borsaların aksine, kullanıcılar arasında daha doğrudan bir bağlantı sağlayan bazı eşler arası (P2P) değişim hizmetleri vardır. Local Bitcoins böyle bir değişime örnektir. Bir hesap oluşturduktan sonra, kullanıcılar ödeme yöntemleri ve fiyat hakkında bilgiler de dahil olmak üzere Bitcoin satın alma veya satma istekleri yayınlayabilir. Kullanıcılar daha sonra, işlem yapmak istedikleri ticari ortakları seçerek satın alma ve satma tekliflerinin listelerine göz atıyorlar.

Local Bitcoins, ticaretin bazı yönlerini kolaylaştırır. P2P borsaları merkezi olmayan borsalarla aynı anonimliği sunmasa da, kullanıcılara en iyi anlaşma için alışveriş yapma fırsatı sunar. Bu borsaların çoğu, kullanıcıların işlem yapmadan önce potansiyel ticari ortakları değerlendirmenin bir yolu olması için derecelendirme sistemleri de sağlar.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin‘i kripto para borsaları ve eşler arası platformlar gibi kripto para birimini satın ettiğiniz mekanlarda satabilirsiniz. Tipik olarak, bu platformlarda Bitcoin satma süreci kripto para birimini satın almak için kullanılan sürece benzer.

Örneğin, satışı gerçekleştirmek için yalnızca bir düğmeye tıklamanız ve bir sipariş türü (yani kripto para biriminin mevcut fiyatlarla anında satılması mı yoksa kayıpları sınırlamak için mi satılması gerektiği) belirtmeniz gerekebilir. Mekandaki piyasa kompozisyonuna ve talebe bağlı olarak, Bitcoin için teklif fiyatı değişebilir. Örneğin, Güney Kore’deki borsalar, 2018’deki fiyatlarındaki yükseliş sırasında Bitcoin‘i kimchi primi ile işlem gördü.

Kripto para borsaları, kripto satış tutarının bir yüzdesini ücret olarak alır. Örneğin Coinbase, toplam işlem tutarının %1,49’unu ücret olarak alır.

Borsaların genellikle günlük ve aylık para çekme limitleri vardır. Bu nedenle, büyük bir satıştan elde edilen nakit tüccar için hemen mevcut olmayabilir. Bununla birlikte, satabileceğiniz kripto para birimi miktarında herhangi bir sınır yoktur.

 

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk