Bitcoin Saklamanın En Güvenli Yolları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 10 views

2017’nin sonlarında fiyatta zirveye ulaştıktan ve daha sonra popülerlikten kaybolduktan sonra, Bitcoin gibi kripto para birimleri 2019 ve 2020’de daha önemli bir dalgalanma yaşadı ve önceki tüm zamanların en yüksek derecelerini aştı. Bu gerçekleştiğinden, halka açık hack olaylarının sayısı da artmıştır. Birçok yatırımcının sistemde yeni olduğu ve yatırımlarını nasıl güvende tutacaklarını bilmeyebileceği göz önüne alındığında, bilgisayar korsanları fon çalmanın ustaca yollarını ortaya çıkıyor. En belirgin hırsızlıklardan bazıları göz önünde gerçekleşen hırsızlıklar olmuştur: bazı hackler, bir cüzdana bağlı jetonları bile açıkça başka bir cüzdan için yeniden yönlendirmektedir. Kurbanlar jetonlarının ellerinden çalınmasını izliyorlar, bu konuda yapabilecekleri hiçbir şey yok.

Nakit veya kartları fiziksel bir cüzdanda tutma şeklimiz gibi, Bitcoinler de bir cüzdanda saklanır. Dijital cüzdan donanım tabanlı veya web tabanlı olabilir. Cüzdan ayrıca bir mobil cihazda, bir bilgisayar masaüstünde bulunabilir veya kağıt üzerinde erişim için kullanılan özel anahtarları ve adresleri yazdırarak güvende tutulabilir. Ama bu dijital cüzdanlardan herhangi biri ne kadar güvenli? Bunun cevabı, kullanıcının cüzdanı nasıl yönettiğine bağlıdır. Her cüzdan, Bitcoin sahibinin para birimine erişemediği bir dizi özel anahtar içerir. Bitcoin güvenliğindeki en büyük tehlike, bireysel kullanıcının belki de özel anahtarı kaybetmesi veya özel anahtarın çalınmasıdır. Özel anahtar olmadan, kullanıcı Bitcoinlerini bir daha asla göremez. Özel anahtarı kaybetmenin yanı sıra, bir kullanıcı Bitcoinini bilgisayar arızaları (bir sabit sürücüyü çökertme), hackleme veya dijital cüzdanın bulunduğu bir bilgisayarı fiziksel olarak kaybetme yoluyla da kaybedebilir.

Aşağıda, Bitcoini güvenli bir şekilde saklamanın en iyi yollarından bazılarına göz atacağız.

Sıcak Cüzdan

Çevrimiçi cüzdanlar “sıcak” cüzdanlar olarak da bilinir. Sıcak cüzdanlar, bilgisayarlar, telefonlar veya tabletler gibi internete bağlı cihazlarda çalışan cüzdanlardır. Bu cüzdanlar, paralarınızın özel anahtarlarını internete bağlı bu cihazlarda oluşturduğundan, bu güvenlik açığı oluşturabilir. Sıcak bir cüzdan, varlıklarınıza hızlı bir şekilde erişebilmeniz ve işlem yapabilmeniz açısından çok uygun olsa da, güvenlik de eksiktir. Bu çok uzak gelebilir, ancak bu sıcak cüzdanları kullanırken yeterli güvenlik kullanmayan insanlar paralarını çalabilir. Bu seyrek bir olay değildir ve çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Örnek olarak, Reddit gibi halka açık bir forumda, çok az veya hiç güvenlik kullanmadığınız ve sıcak bir cüzdanda sakladığınız sırada ne kadar Bitcoin tuttuğunuz hakkında övünmek akıllıca olmaz.

Bu cüzdanlar küçük miktarlarda kripto para birimi için kullanılmak üzere yaratılmıştır. Sıcak cüzdanı çek hesabına benzetebilirsiniz. Geleneksel finansal bilgelik, paranızın büyük kısmı tasarruf hesaplarında veya diğer yatırım hesaplarındayken yalnızca bir çek hesabında para harcamayı tutmanızı söyleyecektir. Aynı şey sıcak cüzdanlar için de söylenebilir. Sıcak cüzdanlar mobil, masaüstü, web ve çoğu değişim gözetim cüzdanını kapsar. Burada, kripto para birimini bir borsa cüzdanında tutmanın kişisel cüzdanınızda tutmakla aynı olmadığını belirtmek önemlidir. Değişim cüzdanları, borsa tarafından sağlanan gözetim hesaplarıdır. Bu cüzdan türünün kullanıcısı, bu cüzdanda tutulan kripto para biriminin özel anahtarının sahibi değildir.

Borsanın saldırıya uğradığı veya hesabınızın tehlikeye girdiği bir olay gerçekleşirse, paranız kaybolur. Kripto para borsaları SIPC veya FDIC sigortası sağlamaz ve kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde depolanmasını özellikle önemli hale getirir. “Anahtarlarınız değil, paranız değil” ifadesi kripto para forumlarında yoğun bir şekilde tekrarlanan bir kavramdır. Daha önce de belirtildiği gibi, herhangi bir sıcak cüzdanda, özellikle de bir borsa hesabında büyük miktarda kripto para birimi bulundurmak akıllıca değildir. Bunun yerine, fonların çoğunu kendi kişisel “soğuk” cüzdanınıza çekmeniz önerilir. Borsa hesapları Coinbase, Gemini, Binanceve diğerleri içerir. Bu cüzdanlar internete bağlı olsa da, potansiyel bir saldırı vektörü oluştururken, hızlı bir şekilde işlem yapabilme veya kripto para ticareti yapabilmek için hala çok yararlıdır.

Soğuk Cüzdan

Bir sonraki cüzdan türü ve depolama için en güvenli seçenek soğuk cüzdanlardır. Soğuk bir cüzdanın en basit açıklaması, internete bağlı olmayan ve bu nedenle tehlikeye girme riski çok daha az olan bir cüzdandır. Bu cüzdanlar çevrimdışı cüzdanlar veya donanım cüzdanları olarak da adlandırılabilir. Bu cüzdanlar, bir kullanıcının adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan bir şeyde depolar ve genellikle kullanıcının özel anahtarını riske atmadan portföyünü görüntüleyebilmesi için paralel olarak çalışan yazılımlarla birlikte gelir.

Kripto para birimini çevrimdışı saklamanın belki de en güvenli yolu kağıt cüzdandır. Kağıt cüzdan, belirli web sitelerinden oluşturabileceğiniz soğuk bir cüzdandır. Daha sonra bir kağıda yazdırdığınız hem genel hem de özel anahtarlar üretir. Bu adreslerdeki kripto para birimine erişme yeteneği ancak bu kağıda sahipseniz mümkündür. Birçok insan bu kağıt cüzdanları lamine eder ve bankalarındaki kasalarda veya hatta evlerinde bir kasada saklar. Kağıt cüzdanların bir kağıt parçası ve blockchainin kendisinden başka karşılık gelen bir kullanıcı ara yüzü yoktur.

Donanım cüzdanı genellikle kullanıcının özel anahtarlarını güvenli bir şekilde depolayan bir USB sürücü aygıtıdır. Özel anahtarlar ağa bağlı bilgisayarınızla veya potansiyel olarak savunmasız yazılımlarla hiçbir zaman temas etmediğinden, bu, kişinin bilgisayarında olabilecek virüslerden etkilenmediği için sıcak cüzdanlara göre ciddi avantajlara sahiptir. Bu cihazlar genellikle açık kaynaklıdır ve topluluğun kullanımının güvenli olduğunu bildiren bir şirket yerine güvenliğini belirlemesine izin verir.

Soğuk cüzdanlar Bitcoininizi veya diğer kripto para birimlerinizi saklamanın en güvenli yoludur. Ancak çoğunlukla, kurmak için biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarlar. Kripto para birimine sahip olmak isteyen herkesin güvenli depolama ve hem sıcak hem de soğuk cüzdan kavramları hakkında bilgi edinecek önemlidir.

Fiziksel Paralar

Bitcoin yatırımcılarının fiziksel Bitcoin satın almasına izin veren hizmetler kırpılıyor. Satın alacağınız coin, önceden belirlenmiş miktarda Bitcoin‘i kapsayan kurcalamaya dayanıklı bir etikete sahip olacaktır. Fiziksel coini satın almak için, coinin üretim ve sevkiyat maliyeti nedeniyle satın aldığınız Bitcoin’in değeri üzerinden hafif bir prim ödemeniz gerekebilir.

Diğer Güvenlik Önlemleri

Yedek

Tüm Bitcoin cüzdanınızı erken ve sık sık yedekle. Bir bilgisayar arızası durumunda, düzenli yedekleme geçmişi dijital cüzdandaki para birimini kurtarmanın tek yolu olabilir. Tüm cüzdan dat dosyalarını yedekleyin ve ardından yedeklemeyi birden fazla güvenli konumda (USB, sabit sürücü ve CD’lerde olduğu gibi) sakladığınızdan emin olun. Sadece bu değil, yedeklemede güçlü bir parola ayarlayın.

Yazılım Güncelleştirmeleri

Yazılımınızı güncel tutun. Güncellenmemiş Bitcoin yazılımı üzerinde çalışan bir cüzdan bilgisayar korsanları için yumuşak bir hedef olabilir. Cüzdan yazılımının en son sürümü, Bitcoinlerinizin güvenliğini artırarak daha iyi bir güvenlik sistemine sahip olacaktır. Yazılımınız en son güvenlik düzeltmeleri ve protokolü ile güncellenirse, cüzdanın gelişmiş güvenliği nedeniyle büyük bir krizden kaçabilirsiniz. Bitcoinlerinizi daha güvenli hale getirmek için mobil cihazınızı veya bilgisayar işletim sistemlerinizi ve yazılımınızı sürekli olarak güncelleyin.

Çoklu İmza

Çoklu imza kavramı biraz popülerlik kazanmıştır; bir işlemin gerçekleşmesi için bir dizi kişiden (örneğin 3 ila 5) onay içerir. Bu nedenle, tek bir denetleyici veya sunucu işlemleri gerçekleştiremediğinden (yani, bir adrese Bitcoin göndermek veya Bitcoin çekmek) hırsızlık tehdidini sınırlar. İşlem yapabilen kişilere başlangıçta karar verilir ve içlerinden biri Bitcoin harcamak veya göndermek istediğinde, gruptaki diğer kişilerin işlemi onaylamasını isterler.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk