Bitcoin Sıfırlanır Mı? 0 $ olursa Ne Olur?

Yazar 1 Yorum 317 views

Bitcoin, blok zinciri teknolojileri Dünyada oldukça popüler bir yer aldı. Kripto para zincirlerinin kurulmasında büyük rol oynayan Bitcoin 2009 yılında piyasaya girmesinin ardından 12 senede 64 $ seviylerini görerek büyük rekor kırdı. Ondan sonra farklı projeler ve amaçlarla piyasaya yüzlerce altcoin girdi. Bitcoin tahtın en başında yer almasından kaynaklı yaşadığı oynaklıklar diğer altcoinleri de etkiliyor her şey yolunda iken altcoinler düşüş veya yükseliş yaşayabiliyor ancak Bitcoin üzerine ağır bir baskı olması altcoinleri direkt olumsuz etkiliyor ve altcoinlerde büyük ölçüde düşüşler yaşıyor. Yatırımcılar bu ihtimale pek yaklaşmak istemese dahi “Bitcoin Sıfırlanır Mı? 0 $ olursa Ne Olur?” bu soru yine de merak konusu oluyor.

Klasik düşünen insanlar kripto paraların geçici bir para birimi ve balon olduğunu düşünseler dahi, yeni nesil finansal ve online bankacılık işlemleri ve bir çok bankanın da bu yönde büyük yatırımlar ve geliştirmeler yapması onları da bu yönde olumlu düşünmeye tetikliyor.

Bitcoinde Düşüş Devam Edecek Mi?

Bitcoin Ocak 2018’deki gösterdiği yükselişle 20 bin $ seviyelerini aşmıştı. Ardından büyük bir yükseliş yaparak 2021 Ocak ayında değerini 2 ye katladı ve 40 bin $ seviyelerine ulaştı. Belli bir düzeltme aldıktan sonra ise yönünü daha üst rekorlara kırmaya dikti ve Mart ayı sonlarında 64 bin $ seviyelerini buldu.

Elon Musk’ın yaptığı açıklama ile darbesini alan Bitcoinin işlem hacmi düştü ve yatırımcılar tarafından sürekli satılmaya başlandı. Diğer yandan bazı yatırımcılar ise bunun yeni bir yatırım fırsatı doğurduğunu belirtiyor. Ancak pek çok yatırımcının da akılına “Bitcoin Sıfırlanır Mı? 0 $ olursa Ne Olur?” sorusu geliyor.

Bitcoin Sıfırlanır Mı?

Bitcoinin sıfırlanması için tüm yatırımcıların bu ekosistemi ve kripto para piyasasını terk etmesi gerekir. Tüm bilgisayarların ve internet sisteminin kapatılması yâda enerji sistemlerinin tamamen bu yöntemi reddetmesi gerekir yani anlayacağınız çok zor ve imkânsız bir şeyden bahsediliyor sadece yatırımcıların yaşadığı sert düşüşler ve beraberinde uğradıkları zararlarla kendi ürettikleri bir mekanizmanın sorusu ile bunu gündeme getiriliyor. Düşünülen en kötü ihtimallerle bile günümüzde veya daha ileriki gelecekte Bitcoinin 0 $ olmasının ihtimali görüldüğü üzere yok denecek kadar azdır.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Bitcoin Saklamanın En Güvenli Yolları Nelerdir? | Koin Odası | Kripto Dünyası

    […] veya kartları fiziksel bir cüzdanda tutma şeklimiz gibi, Bitcoinler de bir cüzdanda saklanır. Dijital cüzdan donanım tabanlı veya web tabanlı olabilir. Cüzdan […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk