Bitcoin ve Bitcoin Cash: Fark Nedir?

Yazar Yorum Yap 18 views

Bitcoin ve Bitcoin Cash: Fark Nedir?

Bitcoin ve Bitcoin Cash: Genel Bakış

Kuruluşundan bu yana, Bitcoinin etkili bir şekilde ölçekleme yeteneğini çevreleyen sorular olmuştur. Dijital para birimi bitcoin ile ilgili işlemler işlenir, doğrulanır ve blockchain olarak bilinen dijital bir defterde saklanır. Blockchain devrim niteliğinde bir defter kayıt teknolojisidir. Defterlerin manipülesini çok daha zor hale getirir, çünkü edepsiz olanın gerçekliği tek bir aktör tarafından değil, çoğunluk kuralıyla doğrulanır. Ayrıca, bu ağ merkezi değildir; tüm dünyadaki bilgisayarlarda bulunur.

Bitcoin ağındaki blockchain teknolojisi ile ilgili sorun, özellikle kredi kartı işlemleriyle ilgilenen bankalara kıyasla yavaş olmasıdır. Örneğin popüler kredi kartı şirketi Visa, Inc.(V), günde 150 milyona yakın işlem ederek saniyede ortalama 1.700 işlem iştir. Şirketin kapasitesi aslında saniyede 65.000 işlem iletisiyle bunu çok aşıyor.

Bitcoin ağı saniyede kaç işlem yapabilir? Yedi.  İşlemlerin işlenmesi birkaç dakika veya daha uzun sürebilir. Bitcoin kullanıcılarının ağı büyüdükçe, bekleme süreleri uzadı çünkü bunları işleyen temel teknolojide bir değişiklik olmadan işlenebilecek daha fazla işlem var.

Bitcoinin teknolojisiyle ilgili devam eden tartışmalar, işlem doğrulama sürecinin ölçeklendirme ve hızını artırma konusundaki bu merkezi sorunla ilgiliydi. Geliştiriciler ve kripto para madencileri bu soruna iki ana çözüm ürettiler. Birincisi, her blokta doğrulanması gereken veri miktarını küçültmeyi, böylece daha hızlı ve daha ucuz işlemler oluşturmayı, ikincisi ise veri bloklarını büyütmeyi gerektirir, böylece aynı anda daha fazla bilgi işlenebilir. Bitcoin Cash (BCH) bu çözümlerden geliştirilmiştir. Aşağıda, Bitcoin ve BCH‘nin birbirinden nasıl farklı olduğuna daha yakından bakacağız.

Bitcoin

Temmuz 2017’de, madencilik havuzları ve bitcoin bilgi işlem gücünün yaklaşık yüzde 80 ila yüzde 90’ını temsil  eden şirketler, ayrılmış tanık olarak bilinen bir teknolojiyi veya Segwit’i dahil etmek için oy kullandı Bu düzeltme, her işlemde işlenmesi gereken veri bloğundan imza verilerini kaldırarak ve genişletilmiş bir bloğa ekleterek her blokta doğrulanması gereken veri miktarını azaltıyor. İmza verilerinin her blokta işlenen verilerin yüzde 65’ini oluşturduğu tahmin edilmektedir, bu nedenle bu önemsiz bir teknolojik değişim değildir.

2017 ve 2018’de 1 MB’den 2 MB’a kadar olan blokların boyutunun iki katına çıkarılmasından bahsediliyor ve Şubat 2019 itibarıyla bitcoinin ortalama blok büyüklüğü önceki rekorları geride bırakarak 1.305 MB’a yükseldi. Ancak Ocak 2020’ye kadar blok boyutu ortalama 1 MB’a geriledi.  Daha büyük blok boyutu, Bitcoinin ölçeklenebilirliğini artırmada yardımcı olur. Eylül 2017’de, kripto para borsası BitMex tarafından yayınlanan araştırma, SegWit uygulamasının teknoloji için istikrarlı bir benimseme oranı nedeniyle blok boyutunu artırmaya yardımcı olduğunu gösterdi.  Hem Segwit’i uygulamak hem de blok boyutunu iki katına çıkarmak için öneriler Segwit2x olarak biliniyordu.

Bitcoin Nakit

Bitcoin Cash, kripto para biriminin geleceği ve etkili bir şekilde ölçeklenebilmesi ile eşit derecede ilgilenen bitcoin madencileri ve geliştiricileri tarafından başlatıldı. Ancak, bu kişilerin ayrılmış bir tanık teknolojisinin benimsenmesi konusunda çekinceleri vardı. SegWit2x’in temel ölçeklenebilirlik sorununu anlamlı bir şekilde ele almadığını ve başlangıçta kripto para biriminin arkasındaki blockchain teknolojisini ilk öneren anonim taraf olan Satoshi Nakamoto tarafından belirtilen yol haritasını izlemediğini hissettiler. Ayrıca, SegWit2x’i ileriye giden yol olarak tanıtma süreci şeffaftı ve tanıtılmasının para biriminin âdemi merkeziyetçiliğini ve demokratikleşmesini baltaladığına dair endişeler vardı.

Ağustos 2017’de, bazı madenciler ve geliştiriciler sert çatal olarak bilinen şeyi başlattı etkili bir şekilde yeni bir para birimi oluşturdu: BCH. BCH’nin bitcoinden çok önemli bir ayrım da dâhil olmak üzere kendi blockchaini ve özellikleri vardır. BCH, doğrulama sürecini hızlandırmak için 8 MB’lık bir blok boyutu uyguladı ve bunu destekleyen madenci sayısına bakılmaksızın zincirin hayatta kalmasını ve işlem doğrulama hızını sağlamak için ayarlanabilir bir zorluk seviyesine sahip oldu.  2018’de BCH için maksimum blok boyutu 4 kat artırılarak 32MB’a çıkarıldı, ancak Bitcoin Cash‘teki gerçek blok boyutları 32MB sınırının sadece küçük bir kısmı olarak kaldı.

Bitcoin Cash böylece işlemleri Bitcoin ağından daha hızlı bir şekilde işleyebiliyor, yani bekleme süreleri daha kısa ve işlem işlem ücretleri daha düşük olma eğiliminde. Bitcoin Cash ağı, Saniyede Bitcoin ağının yapabileceğinden çok daha fazla işlem yapabilir. Ancak, daha hızlı işlem doğrulama süresi ile de olumsuz yanları gelir. BCH ile ilişkili daha büyük blok boyutuyla ilgili olası bir sorun, güvenliğin Bitcoin ağına göre tehlikeye atılabilmesidir. Benzer şekilde, bitcoin dünyanın en popüler kripto para birimi olduğu kadar piyasa değerine göre de en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor, bu nedenle BCH kullanıcıları likidite ve gerçek dünyadaki kullanılabilirliğin bitcoinden daha düşük olduğunu bulabilirler.

Ölçeklenebilirlik, işlem işleme ve bloklar hakkındaki tartışmalar, Bitcoin Cash‘e yol açan çatalın ötesinde devam etti. Örneğin, Kasım 2018’de Bitcoin Cash ağı kendi hard forkunu yaşadı ve bitcoin SV adı verilen başka bir bitcoin türetmenin yaratılmasına neden oldu. Bitcoin SV, Satoshi Nakamoto’nun bitcoin teknik incelemesinde tanımladığı orijinal bitcoin vizyonuna sadık kalmak ve aynı zamanda ölçeklenebilirliği ve daha hızlı işlem hızlarını kolaylaştırmak için değişiklikler yapmak amacıyla oluşturuldu. Bitcoin‘in geleceğiyle ilgili tartışmalar çözülme belirtisi göstermiyor gibi görünüyor.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk