Bitcoin ve Kripto Para Biriminin 2020 Geri Dönüşü

Yazar 2 Yorum 71 views

2020’nin başında, Bitcoin (BTCUSD) ve buna bağlı olarak kripto para piyasaları için beklentiler çok parlak görünmüyordu. Her ikisi de uzun süreli bir fiyat düşüşü ve kripto suçlarındaki artıştan kurtulmaya çalışıyordu. Piyasa likiditesi düşük kaldı ve kurumsal yatırımcılar hala kripto para birimlerinden çekiniyorlardı. Sonra pandemi oldu. Merkez bankalarının kontrol edilmeyen birden fazla teşvik harcaması Bitcoin‘i fiyat serseminden sarstı ve bir değer deposu olarak ekonomik teklifini güçlendirdi. Fiyatı, yaklaşık üç yıl önce aralık ayı başlarında patlayan bir ekonomi sırasında kırdığı 20.000 dolarlık rekoru geride bıraktı ve bu yılın başından bu yana %200’den fazla arttı. Bu arada, kripto para birimleri piyasaları 2017’deki 800 milyar dolarlık değerlemelerinden bir kıl genişliği uzaklıkta olan 760 milyar dolara sıçradı ve bu yılın başındaki 185 milyar dolarlık piyasa değerine göre önemli ölçüde yükseldi.

Bitcoin (BTC) Comeback to $8000 Signals a Crypto Bull Run – BlockPublisher

Bitcoin Fiyatındaki Artışa Ne Sebep Oldu?

Çeşitli gelişmeler, Bitcoin ve kripto piyasalarının bu yılın ikinci yarısında gelişmesi için mükemmel bir fırtına yarattı. Bunların arasında baş, pandeminin kapanması sırasında merkez bankası politikasıydı (ve olmaya devam ediyor). Analistler, ekonomik kapatma sırasında kontrolsüz uyaranlardan kaynaklanan makroekonomik istikrarsızlığı ve düşük faiz oranlarını yatırımcıların paralarını Bitcoin‘e yatırmalarının başlıca nedenleri olarak gösterdiler. Kripto para biriminin kıtlığı, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının harcama telaşıyla tezat oluşturuyor. Bu para politikası taktiği itibari para birimlerinin değerini aşağı alabilir ve enflasyonun hızlanıp dolup taşmalarına neden olabilir.

Kurumsal yatırımcılar, düşük faiz oranları ve makroekonomik türbülans korkusunun damgasını vurduğu ekonomik bir ortamda risk profili benimsediler. Yatırımcılar yatırım yapılabilir varlık arayışlarında, Bitcoin hakkındaki orijinal değerlendirmelerini yeniden incelediler ve ticaret altyapısını güçlendirdiler.

Sonuç olarak, bazı kurumsal yatırımcılar artık Bitcoin‘e bahis oynuyorlar. Sadece onlar değildi. Square, Inc.(SQ)ve MicroStrategy Incorporated (MSTR) gibi halka açık şirketler de Bitcoin‘e yatırım yaptı ve bu da onu hazine yönetim stratejisinin önemli bir parçası haline getirdi.

Bu yıl ayrıca Bitcoin‘in genç tarihinde ufuk açıcı bir olay oldu. Başka bir Bitcoin yarılanması, Bitcoin’in üretilme hızını yavaşlattı ve böylece kripto para biriminin piyasadaki genel arzını azalttı. Genellikle, etkinliğe bir fiyat tümseği eşlik ediyordur. Ancak rekor girişlere tanık olması gereken olayın kripto piyasalarında zar zor bir blip üretmesi bu garip yılın bir ölçüsüdür. Yine de, arz indirimi Bitcoin‘in daha sonraki fiyat sıçraması için koşulların belirlenmesine yardımcı oldu.

Bu sefer farklı olacak mı?

2017’den itibaren her ne kadar işler değişse de bazı şeyler aynı kalıyor. Bitcoin fiyatı hala irascibly değişkendir. Sadece geçtiğimiz hafta içinde kripto para birimi 29.000 doları geride bırakırken genel piyasa değerine yaklaşık 100 milyar dolar ekledi.

Bu dengesizlik suçlular ve dolandırıcılar için verimli bir zemindir. Bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar, kripto para birimleri piyasalarından ve ekosistemlerinden Ekim ayına kadar toplam 1,8 milyar dolar tutarında fon elde etmişti. Ripple’ın Piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi olan XRP’ de (XRPUSD) menkul kıymetlerin hukuka aykırı satışı nedeniyle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava ediliyor.

Bugün daha büyük borsalar kullanırken daha az sorun olsa da, likidite sorunu devam ediyor. Kripto borsaları arasındaki fiyat eşitsizliği devam ediyor. Bitcoin ve kripto para birimleri hakkındaki çekingenliklerini atsalar bile, kurumsal yatırımcılar hala tam taahhüt konusunda temkinli. Grayscale Bitcoin Investment Trust’a (GBTC) yapılan rekor girişler bunun kanıtıdır. Güven, yatırımcılar için Bitcoin‘e dolaylı olarak maruz kalma imkanı sunarak onları Bitcoin sahibi olma güçlüklerinden ve maliyetinden kurtarır. Buna karşılık, yükselen bir ticareti tepeleyebilen ve fiyat düştüğünde ondan çıkabilen kripto turist olurlar.

Crypto comeback: Bitcoin bounces back after falling below $30,000 | Business and Economy News | Al Jazeera

Bitcoin borsasında işlem gören bir fonda (ETF) birden fazla girişimden sonra, San Francisco merkezli Bitwise Asset Management da bu yıl bir kripto endeks fonu başlatmak için harekete geçti. Bu tür yatırım araçlarının çoğalması kurumsal yatırımcılara Bitcoin ve kriptodan kar etme şansı sunarken, onlara yönelik yatırımların mevsimselliği kriptonun likidite sorununun devam etmesini sağlıyor.

Etiketler

2 Yorum

  1. 2020 Yılında En İyi Performans Gösteren Kripto Paralar | Koin Odası | Kripto Dünyası

    […] Bitcoin ve Kripto Para Biriminin 2020 Geri Dönüşü […]

  2. Bitcoin Borsası Nedir? | Koin Odası | Kripto Dünyası

    […] Bitcoin borsaları, borsa içinde gerçekleştirilen her tamamlanmış alış ve satış siparişine […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk