Bitcoin ve Litecoin Karşılaştırması

Yazar Yorum Yap 19 views

Bitcoin ve Litecoin: Genel Bakış

Son birkaç yıldır, halkın kripto para birimlerine olan ilgisi önemli ölçüde dalgalandı. Ancak 2020’lerin gelişiyle birlikte yatırımcıların kriptolara olan ilgisi arttı. Bu ilginin ana odak noktası, kripto para biriminde uzun zamandır baskın isim olan Bitcoin oldu ve gerçekten yakalayan ilk dijital para olduğu için şaşırtıcı değil.

Ancak Bitcoin’in kurulduğu 2009 yılından bu yana yüzlerce kripto para birimi daha piyasaya girdi.  Dijital paraların kalabalık alan göz önüne alındığında öne çıkmasının giderek zor olduğu kanıtlansa da, Litecoin (LTC) rekabete karşı durmayı başaran Bitcoin dışı bir kriptodur. LTC şu anda piyasa değerine göre 6. sıradadır.

Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Benzerlikler

Yüzeyde, Bitcoin ve Litecoin‘in birçok ortak noktası vardır. En temel düzeyde, her ikisi de merkezi olmayan kripto para birimleridir. ABD doları veya Japon yeni gibi itibari para birimleri değer, dolaşım kontrolü ve meşruiyet için merkez bankalarının desteğine dayanırken, kripto para birimleri merkezi bir otoriteye tabi değildir: Sadece ağın kriptografik bütünlüğüne güvenirler.

Litecoin, 2011 yılında eski Google mühendisi Charlie Lee tarafından piyasaya sürüldü ve popüler bir Bitcoin forumunda yayınlanan bir mesajla “Bitcoin‘in lite sürümünün” ilk kez piyasaya sürüldü. Kuruluşundan itibaren Litecoin, Bitcoin‘e tepki olarak yaratıldı. Gerçekten de, Litecoinin kendi geliştiricileri uzun zamandır amaçlarının Bitcoin‘in “altın” için “gümüş” oluşturmak olduğunu belirttiler. Bu nedenle Litecoin, Lee ve diğer geliştiricilerin daha önceki kripto para birimi için iyi çalıştığını düşündükleri Bitcoin’in birçok özelliğine sahiptir ve geliştirme ekibinin geliştirilebileceğini düşündüğü diğer bazı yönleri değiştirir.

Çalışma Kanıtı

Bitcoin ve Litecoin arasındaki önemli bir benzerlik, her ikisinin de iş ekosistemlerinin kanıtı olmasıdır. Bu, her iki kripto para biriminin de çıkarıldığı (yani, oluşturulan, kimliği doğrulanan ve daha sonra genel bir deftere veya blok zincirine eklenen) temel sürecin temelde benzer olduğu anlamına gelir.

Depolama ve İşlemler

Bir yatırımcı için, Bitcoin ve Litecoin ile işlem etmenin temel unsurlarının çoğu da çok benzerdir. Bu kripto para birimlerinin her ikisi de takas yoluyla satın alınabilir veya bir madencilik teçhizatı kullanılarak çıkarılabilir. Her ikisi de işlemler arasında güvenli bir şekilde depolanabilmek için dijital veya soğuk depolama “cüzdanı” gerektirir. Ayrıca, her iki kripto para biriminin fiyatlarının, yatırımcı ilgisinden devlet düzenlemelerine kadar değişen faktörlere bağlı olarak dramatik bir volatiliteye maruz kaldığı zaman içinde kanıtlanmıştır.

Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Farklar

Piyasa Değeri

Bitcoin ve Litecoin‘in önemli ölçüde farklılık gösteren bir alan, piyasa değeri, tüm bekleyen paraların toplam dolar piyasa değeridir. Mart 2021 itibarıyla dolaşımdaki tüm bitcoinlerin toplam değeri yaklaşık 1 trilyon dolar ve piyasa değeri 13,7 milyar dolar olan Litecoin‘den 70 kat daha büyük. Bitcoin’in piyasa değerinin sizi yüksek veya düşük olarak vurup vurmaması büyük ölçüde tarihsel bir bakış açısına bağlıdır. Bitcoin‘in piyasa değerinin Temmuz 2010’da ancak 42.000 dolar olduğunu düşündüğümüzde, mevcut rakamı şaşırtıcı görünüyor.

Bir ağ olarak Bitcoin hala diğer tüm dijital para birimlerini cüceler. En yakın rakibi, yaklaşık 212 milyar dolarlık piyasa değerine sahip ikinci en büyük kripto para birimi Ethereumdir.  Bu nedenle, Bitcoin‘in Litecoin‘den önemli ölçüde daha yüksek bir değere sahip olması, Bitcoin‘in şu anda var olan diğer tüm dijital para birimlerinden çok daha büyük olduğu göz önüne alındığında, kendi başına bir sürpriz değildir.

Dağıtım

Bitcoin ve Litecoin arasındaki temel farklardan bir diğeri, her kripto para biriminin üretebileceği toplam coin sayısıyla ilgilidir. Litecoin‘in kendini ayırt ettiği yer burasıdır. Bitcoin ağı asla 21 milyon coin’i aşamazken, Litecoin 84 milyona kadar coin barındırabilir.  

Teoride, bu Litecoin için önemli bir avantaj gibi görünüyor, ancak gerçek dünyadaki etkileri nihayetinde ihmal edilebilir olabilir. Bunun nedeni, hem Bitcoin hem de Litecoin‘in neredeyse sonsuz küçük miktarlara bölünebilir olmasıdır. Aslında, aktarılabilir Bitcoin’in minimum miktarı, konuşma dilinde bir “satoshi” olarak bilinen bir bitcoinin (0.000000001 bitcoin) yüz milyonda biridir.  Bu nedenle, her iki para birimindeki kullanıcılar, bölünmemiş tek bir Bitcoin veya Litecoin‘in genel fiyatının ne kadar yüksek olabileceğine bakılmaksızın, düşük fiyatlı mal veya hizmet satın almakta zorluk çekmemelidir.

Kasım 2013’te IBM yöneticisi Richard Brown, bazı kullanıcıların litecoin için potansiyel bir avantaj olan bir birimin kesirleri yerine tüm birimlerde işlem almayı tercih edebileceği olasılığını gündeme getirmiş oldu. Yine de bunun doğru olduğunu varsaysak bile, sorun Bitcoin işlemlerinin yapıldığı dijital cüzdanlarda sunulan basit yazılım değişiklikleriyle çözülebilir.

Tristan Winters’ın Bir Bitcoin Dergisi makalesinde belirttiği gibi, “Ondalıkların Psikolojisi”, Coinbase ve Trezor gibi popüler Bitcoin cüzdanları, Bitcoin değerini ABD doları gibi resmi (veya itibari) para birimleri açısından görüntüleme seçeneği sunuyor. Bu, kesirlerle başa çıkmanın psikolojik nefretini atlatmaya yardımcı olabilir.

İşlem Hızı

Teknik olarak işlemler hem Bitcoin hem de Litecoin ağlarında anında gerçekleşse de, bu işlemlerin diğer ağ katılımcıları tarafından onaylanması için zaman gereklidir. Litecoin, işlem hızına öncelik verme hedefiyle kuruldu ve bu, popülerliği arttıkça bir avantajı kanıtladı.

Blockchain.com verilerine göre, Bitcoin ağının ortalama işlem onay süresi (bir bloğun doğrulanması ve blockchaine eklenmesi için gereken süre) şu anda işlem başına dokuz dakikadan biraz daha azdır, ancak trafik yüksek olduğunda bu büyük ölçüde değişebilir. Litecoin için eşdeğer rakam kabaca 2,5 dakikadır.

Prensip olarak, onay süresindeki bu fark Litecoin‘i satıcılar için daha çekici hale getirebilir. Örneğin, Bitcoin karşılığında bir ürün satan bir satıcının, aynı ürün Litecoin karşılığında satılmış gibi ödemeyi onaylamak için yaklaşık dört kat daha fazla beklemesi gerekir. Öte yandan, satıcılar herhangi bir onay beklemeden her zaman işlemleri kabul etmeyi tercih edebilir. Bu tür sıfır onay işlemlerinin güvenliği bazı tartışmaların konusudur.

Algoritma

Bitcoin ve Litecoin arasındaki en temel teknik fark, çalıştırdıkları farklı kriptografik algoritmalardır. Bitcoin uzun süredir devam eden SHA-256 algoritmasını kullanırken Litecoin, Scrypt olarak bilinen nispeten yeni bir algoritmadan yararlanır.

Bu farklı algoritmaların temel pratik önemi, yeni madeni para madenciliği süreci üzerindeki etkileridir. Hem Bitcoin hem de Litecoin‘de, işlemleri onaylama işlemi önemli bir bilgi işlem gücü gerektirir. Madenciler olarak bilinen para birimi ağının bazı üyeleri, bilgi işlem kaynaklarını diğer kullanıcıların işlemlerini onaylamaya ayırır. Bunu karşılığında, bu madenciler mayınladıkları para biriminden birim kazanarak ödüllendirilirler.

SHA-256 genellikle Scrypt’ten daha karmaşık bir algoritma olarak kabul edilirken, aynı zamanda daha yüksek derecede paralel işlemeye izin verir. Sonuç olarak, Bitcoin madencileri son yıllarda bitcoin madenciliği için mümkün olduğunca verimli bir şekilde giderek daha karmaşık yöntemler kullanmıştır. Bitcoin madenciliği için en yaygın yöntem Uygulamaya Özgü Entegre Devrelerin (ASIC) kullanılmasından oluşur.  

Bunlar, kendilerinden önce gelen basit CPU’ların ve GPU’ların aksine, Bitcoin madenciliği için özel olarak yapılabilen donanım sistemleridir. Bunun pratik sonucu, Bitcoin madenciliğinin, birey bir madencilik havuzuna katılmadığı sürece günlük kullanıcı için giderek daha ulaşılamaz hale gelmesidir.

Bunun aksine Scrypt, ASIC tabanlı madencilikte kullanılan özel donanım çözümlerine daha az duyarlı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, birçok yorumcunun Litecoin gibi Scrypt tabanlı kripto para birimlerini, ağa madenci olarak katılmak isteyen kullanıcılar için daha erişilebilir olarak görmesine neden oldu. Bazı şirketler Scrypt ASIC’leri pazara getirse de, Litecoin madenciliğinin iyi bir kısmı hala madencilerin CPU’ları veya GPU’ları aracılığıyla yapıldığı için Litecoin‘in daha kolay erişilebilir madencilik vizyonu hala bir gerçektir.  

Litecoin ve Bitcoin SSS

Litecoin Ne İçin Kullanılır?

Fiyatları ve piyasa değeri etrafındakiler göz önüne alındığında, Litecoin’in esas olarak eski tüccarların soya fasulyesi hakkındaki şakasını yorumlamak için ileri geri alınıp satılmak için var olduğu görünebilir. Aslında Litecoin de tüm kripto para birimleri gibi bir dijital para biçimidir. Böylece bireyler ve kurumlar tarafından bir şeyler satın almak ve hesaplar arasında para aktarmak için kullanılabilir. Göreceli hızı ve ucuzluğu onu daha küçük, günlük işlemler için ideal hale getirir. Katılımcılar, banka, kredi kartı şirketi veya ödeme işleme hizmeti gibi bir aracı kullanmadan doğrudan çalışır.

Litecoin’i Bitcoin’e Dönüştürebilir misiniz?

Litecoin‘leri bitcoinlere dönüştürebilirsiniz ve bunun tersi de doları sterline veya yeni euroya dönüştürmek gibi itibari para birimlerini takas etme şeklinize benzer. Her ikisi de lider ve son derece likit kripto para birimleri olduğundan, genellikle birini diğeriyle değiştirmekte sorun yoktur.

Bunu yapmak için, bir kripto para birimi ticaret veya değişim platformu veya ticaret uygulaması ile bir hesaba sahip olmanız gerekir. Dönüşümde alacağınız tutar elbette her para birimi için geçerli fiyatlara bağlıdır.

Litecoin’i Bir Bitcoin Adresine Gönderebilir miyim?

Kripto para birimi dönüşümünü anlamak önemlidir, çünkü Litecoin‘i aynı cüzdanda olsa bile bir Bitcoin adresine gönderemezsiniz ve bunun tersi de önemlidir. Eğer yaparsan, para kaybolur. Hesabınıza erişmenizi sağlayan anahtarlar için tohum yedeklemeleriniz varsa kurtarma mümkün olabilir, ancak bu zor.

Litecoin Bitcoin’i Sollayabilir mi?

Litecoin’in bir numaralı kripto para birimi olarak Bitcoin‘i geçip geçemeyeceği ise bir spekülasyon konusu. Bitcoin orijinal dijital para olmaya devam ediyor ve çoğu kişi için adı genel olarak kripto para birimiyle eş anlamlı – pratikte Kleenex’in yüz dokusuna olduğu gibi genel bir terim. Bitcoin‘i tahttan indirecek başka bir kripto para birimi varsa, Ethereum veya diğer yüksek dereceli para birimlerinden biri daha olası adaylar olabilir. Yine de, bazı analistler Litecoin‘in temellerini seviyor. Hisse senedi seçici Sean Williams, The Motley Fool için 2018’de yazdığı bir makalede, “Litecoin işlemleri bitcoinden daha hızlı işleyebilir ve daha hızlı blok süresi, bitcoinden daha fazla kapasiteyi kaldırabileceğini gösteriyor,” dedi ve “kesinlikle bitcoini bir kenara itmek ve dijital para birimi kullanıcıları için değişim aracı olmak için araçlara sahip” diye ekledi.

Bitcoin ve Litecoin, nispeten konuşursak, bugün kripto para alanının altın ve gümüşü olabilirken, tarih bu hızlı hareket eden ve hala gelişmekte olan sektördeki statükonun birkaç ay içinde bile değişebileceğini göstermiştir. Aşina olduğumuz kripto para birimlerinin önümüzdeki aylarda ve yıllarda boylarını koruyup korumayacakları görülecektir.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk