Bitcoin’in Faydaları

Yazar Yorum Yap 47 views

Bitcoin’in Faydaları

Bitcoin Faydaları Nelerdir?

Bitcoin kullanıcı özerkliğine sahiptir.

Geleneksel itibari para birimleri birden fazla kısıtlamaya ve riske tabidir. Örneğin, bankalar ekonomideki patlama ve büst döngülerine karşı savunmasızdır. Bazen, bu durumlar geçmişte birçok kez olduğu gibi banka koşuları ve çökmeleriyle sona erebilir. Bu, kullanıcıların paralarını gerçekten kontrol ettikleri anlamına gelir. Teorik olarak, en azından Bitcoin kullanıcı özerkliği vaat ediyor çünkü fiyatı belirli hükümet politikalarıyla bağlantılı değil. Bu, kullanıcıların ve kripto para birimi sahiplerinin paralarını kontrol ettikleri anlamına gelir.

Bitcoin işlemleri takma addır.

Çoğu çevrimiçi işlem, işlemi yürüten kişiyi tanımlamak için bir dizi bilgi gerektirir. Örneğin, bir kişiden diğerine para transferi ancak her iki uçta taraflar için tanımlayıcı bilgiler doğrulandıktan sonra yapılabilir. Benzer şekilde, çevrimiçi satın almalar da satın alma işlemi yapmak için tanımlayıcı bilgileri girmenizi gerektirir. Doğrulama süreci suçu önleyebilir, ancak aynı zamanda işlemden sorumlu bir aracıyı da göreve getirerek, belirli taraflara hizmet sağlanmasını kontrol etmelerini sağlar.

Bitcoin işlemleri takma addır. Bu, tamamen anonim olmadıkları anlamına gelse de, işlemler yalnızca bir blockchain adresi kullanılarak tanımlanabilir. Bir kişi, tek bir hesap için birden fazla kullanıcı adı ve parolaya sahip olabileceği gibi birden fazla adrese sahip olabilir. İşlemi yürütmek için Internet Protokolü (IP) adresleri veya diğer tanımlayıcı bilgiler gerekli değildir.

Bitcoin işlemleri eşler arası olarak gerçekleştirilir.

Bitcoin ödeme sistemi tamamen eşler arasıdır, yani kullanıcılar dünyadaki herhangi bir ağa veya ağdan ödeme gönderebilir ve alabilirler. Düzenlenmiş bir borsa veya kurumdan Bitcoin göndermedikleri veya almadıkları sürece, bir işlemin tarafları harici bir kaynaktan veya yetkiliden onay almazlar.

Bitcoin işlemleri bankacılık ücretine tabi değildir.

Fiat döviz borsaları arasında standart olarak kabul edilirken sözde “maker” ve “taker” ücretleri ile zaman zaman para yatırma ve çekme ücretleri, Bitcoin kullanıcıları itibari para birimleri ile ilişkili geleneksel bankacılık ücretlerinin litany tabi değildir. Bu, hesap bakımı veya minimum bakiye ücretleri, limit aşımı ücretleri ve iade edilen depozito ücretleri olmadığı anlamına gelir.

Bitcoin ödemeleri uluslararası ödemeler için düşük işlem ücretlerine sahiptir.

Standart havaleler ve dış alımlar genellikle ücretleri ve değişim maliyetlerini içerir. Bitcoin işlemlerinin aracı kurumları veya hükümet katılımı olmadığından, işlem maliyetleri genellikle banka transferlerine kıyasla daha düşüktür. Bu, gezginler için büyük bir avantaj olabilir. Ek olarak, Bitcoin transferi hızlıdır ve tipik yetkilendirme gereksinimlerinin ve bekleme sürelerinin rahatsızlığını ortadan kaldırır.  

Bitcoin ödemeleri mobildir.

Birçok çevrimiçi ödeme sisteminde olduğu gibi, Bitcoin kullanıcıları paralarını İnternet erişimi olan her yerde ödeyebilirler. Bu, alıcıların bir ürün satın almak için bir bankaya veya mağazaya seyahat etmek zorunda olmadığı anlamına gelir. Ancak, ABD banka hesapları veya kredi kartları ile yapılan çevrimiçi ödemelerin aksine, herhangi bir işlemi tamamlamak için kişisel bilgiler gerekli değildir.

Bitcoin işlemleri geri döndürülemez.

Bitcoin‘in blockchainnin özelliklerinden biri değişmez olmasıdır. Bu nedenle, blok zincirini kullanan işlemler geri döndürülemez ve bir devlet kurumu veya finansal hizmetler ajansı gibi üçüncü bir taraf tarafından değiştirilemez. Ayrıca, başka birine gönderilen Bitcoin için geri ödeme yapmak mümkün değildir. Bitcoin işlemlerini tersine çevirmenin tek yolu, alıcının orijinal Bitcoin’i geri göndermesini sağlamaktır.

Bitcoin işlemleri güvenlidir.

Bitcoin fiziksel para birimi değildir. Bu nedenle, hırsızların tutucudan avuçlamaları imkansızdır. Bilgisayar korsanları, cüzdanın özel anahtarlarını biliyorlarsa bir kişinin kripto para birimini çalabilirler. Ancak, uygun güvenlikle, Bitcoin çalmak teknik olarak imkansızdır. Kripto para borsalarında hack’ler olduğuna dair haberler olsa da, Bitcoin‘in borsası bu tür ihlallere karşı dayanıklı kaldı. Bu nedenle, iki (veya birden çok) adres arasında gerçekleştirilen işlemler güvenlidir.

Erişilebilirlik

Kullanıcılar Bitcoinleri yalnızca bir akıllı telefon veya bilgisayarla gönderip alabildiğinden, Bitcoin teorik olarak geleneksel bankacılık sistemlerine, kredi kartlarına ve diğer ödeme yöntemlerine erişimi olmayan kullanıcı popülasyonları tarafından kullanılabilir.

Bitcoin Ödeme SSS

Bitcoin kullanarak ödeme yapabilir miyim?

Overstock (OSTK) gibi çeşitli çevrimiçi perakendeciler, kullanıcıların Bitcoin ile ödeme yapmasına izin verir. Son zamanlarda, küçük işletmeler ve bireyler de kripto para biriminin blockchainini denizaşırı havaleler için kullanmaya başladı.

İşlemler için Bitcoin kullanmanın avantajları nelerdir?

İşlemler için Bitcoin kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte, kripto para birimini kullanmanın iki temel avantajı, aracıları ortadan kaldıran eşler arası odağı ve her iki taraf için de kimlik bilgileri ihtiyacını ortadan kaldıran takma adı tasarımıdır. Her iki özellik de hareketleri hızlandırır ve işlemler için gereksiz adımları kaldırır.

Bitcoin kullanan işlemler tamamen ücretsiz mi?

Aracısız yürütüldüğünden, Bitcoin işlemleri üçüncü taraf aracılar kullanılarak ücret veya hizmet ücretleri içermez. Ancak, kullanıcıların işlemleri yürütmek için Bitcoin’in blockchain ağ ücretlerini ödemeleri gerekir.

Bitcoin işlemleri banka hesabı gerektirir mi?

Bitcoin kullanan işlemler, kullanıcıların banka hesaplarına sahip olmasını gerektirmez. Bu tür işlemler için tek gereklilik, kullanıcının İnternet’e bağlı olması ve ödeme göndermek veya almak için kripto para biriminin blok zincirinde ilişkili bir adrese sahip olmasıdır.

 

 

 

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk