Bitcoin’in Yasaklandığı veya Yasal Olduğu Ülkeler

Yazar 2 Yorum 84 views

Günümüzde aktif olarak kullanılan Bitcoin’in yasaklandığı ve yasal olduğu ülkeler mevcuttur. Bazı ülkeler kripto para kullanımını serbest bırakırken, bazıları da yasalar ile yasaklamıştır. Ülkeler kendi kripto para birimlerini de çıkartarak güvenilir bir hizmet vermek isterler. Bu nedenle bazı ülkelerin kendisine ait kripto para birimlerini görmek mümkündür.

Bitcoin’in Yasaklandığı Ülkeler

Bitcoin genel olarak dünya ülkelerinde yasal olarak yer almaktadır. Ancak bazı ülkeler güvenli olmadığı gerekçesi ile kripto para birimlerini yasaklamıştır. Kripto para birimlerinin merkeziyetsiz anlayışı bulunur. Bu nedenle ülkeler güvenli olmadığını düşünür ve vatandaşlarının kullanmasını yasaklar. 2019 yılının Mart ayından itibaren bazı ülkelerde Bitcoin kullanımı yasaklanmıştır.

Bitcoin’in yasaklandığı ülkeler arasında başta Pakistan ve Afganistan yer alır. Suudi Arabistan, Vietnam, Cezayir, Bolivya, Makedonya, Katar, Bangladeş ve Vanuatu ise diğer yasaklanan ülkeler arasındadır. Bunun yanı sıra bazı ülkelerde kripto para kullanımı tamamen yasak değildir. Yalnızca kripto para kullanımına bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Bu ülkelerde vatandaşlar kripto para yatırımcısı olabilirken alışveriş esnasında kullanamazlar. Bankalar ve diğer işletmelerin de kripto para birimi borsaları ile anlaşma yapmaları yasal değildir. Çin gibi ülkeler ise kripto para borsasını da yasaklamıştır. Bitcoin kullanımına kısıtlama getiren ülkeler arasında Nepal, Mısır, Morocco, Indonezya, Ekvador ve Hindistan yer alır. American Samoa ve Zambia da kripto para kullanımını kısıtlayan ülkeler arasındadır.

Bitcoin’in Yasal Olduğu Ülkeler

Bitcoin’in yasal olduğu ülkeler içerisinde alışveriş esnasında da kullanım sağlanabilir. Ticaret içerisinde kripto para kullanımı oldukça yaygındır. Genel olarak Avrupa ülkelerinde resmi olarak kripto para birimleri tanınmıştır. Birçok Avrupa ülkesinde Bitcoin ile alışveriş yapmak serbesttir. Hatta bazı ülkelerde kripto para birimleri ile işlem yapmaya imkan tanıyan ATM’ler de bulunur. Özellikle Almanya, Birleşik Krallık ve İsviçre kripto para birimleri ile işlem yapmaya izin verir. Bu ülkeler arasında İsviçre vatandaşlarını kripto para kullanımına teşvik eder. Alışverişte kripto para kullanımı oldukça yaygındır. Almanya da vatandaşlarının yasal olarak kripto para kullanımına izin veren ülkeler arasında yer alır.

Etiketler

2 Yorum

  1. Bitcoin için Soğuk Depolama Nedir? | Koin Odası | Kripto Dünyası

    […] Kripto Para Kullanan Ülkeler – Kripto Para İle Alışveriş için Bitcoin’in Yasaklandığı veya Yasal Olduğu Ülkeler – Koin Odası – – Koin Odası – […]

  2. Bitcoin Borsası Nedir? | Koin Odası | Kripto Dünyası

    […] Kripto Para Kullanan Ülkeler – Kripto Para İle Alışveriş için Bitcoin’in Yasaklandığı veya Yasal Olduğu Ülkeler – Koin Odası – – Koin Odası – […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk