Bitcoin’in Zorlukları

Yazar Yorum Yap 41 views

Bitcoin’in  Zorlukları

Genellikle, Bitcoin itibari para birimleri ile karşılaştırıldığında yukarıdaki kategorilerde oldukça iyi tutar. Peki para birimi olarak Bitcoin‘in karşılaştığı zorluklar nelerdir?

En büyük sorunlardan biri Bitcoinin değer deposu olmasıdır. Bitcoin‘in bir değer deposu olarak faydası, bir değişim aracı olarak faydasına bağlıdır. Bunu, bir şeyin bir değer deposu olarak kullanılabilmesi için bazı içsel değere sahip olması gerektiği varsayımı üzerine dayandırıyoruz ve Bitcoin bir değişim aracı olarak başarıya ulaşamazsa, pratik bir faydası olmayacak ve dolayısıyla içsel bir değeri olmayacak ve bir değer deposu olarak çekici olmayacaktır.

İtibari para birimleri gibi Bitcoin de herhangi bir fiziksel emtia veya değerli metal tarafından desteklenmiyor. Tarihi boyunca, Bitcoin‘in mevcut değeri öncelikle spekülatif ilgiden kaynaklanmıştır. Bitcoin, sert fiyat değişimleri ve medyanın ilgi çılgınlığı ile bir balonun özelliklerini sergiledi. Bitcoin daha fazla ana akım benimseme görmeye devam ettikçe bu düşüşün azalması muhtemeldir, ancak gelecek belirsizdir.

Bitcoin‘in faydası ve aktarılabilirliği, kripto para depolama ve değişim alanlarını çevreleyen zorluklarla karşılanmaktadır. Son yıllarda, dijital para borsaları hack’ler, hırsızlıklar ve dolandırıcılıklarla boğuşuyor.  

Tabii ki, hırsızlıklar itibari para dünyasında da meydana gelir. Bununla birlikte, bu durumlarda, düzenleme çok daha fazla yerleşmiş ve biraz daha basit bir yeniden düzenleme aracı sağlar. Bitcoin ve kripto para birimleri, düzenleme söz konusu olduğunda daha geniş bir şekilde daha çok “Vahşi Batı” ayarı olarak görülüyor.

Farklı hükümetler Bitcoin’e çarpıcı bir şekilde farklı şekillerde bakıyor ve Bitcoin‘in küresel bir para birimi olarak benimsenmesinin sonuçları önemli.  

Bitcoin Worth vs. Rakip Fiat Para Birimleri

Bitcoin‘e değer vermek için, her alanda hangi piyasa penetrasyonunu elde edeceğini yansıtmamız gerekir. Bu makale, piyasa penetrasyonunun ne olacağına ilişkin bir durum yaratmayacak, ancak değerlendirmenin iyiliği için, hem para birimi olarak Bitcoin hem de değer deposu olarak Bitcoin için oldukça keyfi bir değer seçeceğiz. Bu projeksiyon için kendi fikrinizi oluşturmanız ve değerlemeyi buna göre ayarlamanız teşvik edilir.

Modele yaklaşmanın en basit yolu, tüm borsa ortamlarının ve Bitcoin ile karşılaştırılabilir tüm değer depolarının mevcut dünya çapındaki değerine bakmak ve ardından Bitcoin‘in öngörülen yüzdesinin değerini hesaplamak olacaktır. Ağırlıklı değişim aracı devlet destekli parave modelimiz için sadece onlara odaklanacağız.

Kabaca konuşursak, M1 (M0 dahil) şu anda yaklaşık 4,9 trilyon dolar değerindedir ve bu da dünya çapındaki değişim ortamlarının mevcut değeri olarak hizmet edecektir. M3 (diğer tüm kovaları içerir) eksi M1 yaklaşık 45 trilyon dolar değerindedir. Bunu Bitcoin ile karşılaştırılabilir bir değer deposu olarak dahil edeceğiz. Buna, değer deposu olarak tutulan altının dünya çapındaki değeri için de bir tahmin ekleyeceğiz. Bazıları mücevherleri bir değer deposu olarak kullansa da, modelimiz için sadece külçe altınları düşüneceğiz.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, 1999 yılı sonunda yer üstünde yaklaşık 122.000 metrik ton altın bulunduğunu tahmin etti. Bunun %22’si yani %48’i yani 58.560 metrik tonluk kısmı özel ve resmi külçe altın stokları şeklindeydi. Troya onsu başına tahmini 1.200 $ cari fiyatla, bu altın miktarı bugün 2.1 trilyon dolar değerinde. Çünkü son yıllarda gümüş arzında bir açık var ve hükümetler gümüş külçelerinin önemli miktarda satıyorlar , gümüşlerin çoğunun değer deposu olarak değil, sanayide kullanıldığını ve modelimize gümüş içermeyeceğini neden ediyoruz.  23  Diğer değerli metalleri veya değerli taşları da tedavi edeceğiz. Toplamda, tasarruf hesapları, küçük ve büyük zaman mevduatları, para piyasası fonları ve külçe altın da dahil olmak üzere Bitcoin ile karşılaştırılabilir değer depolarının küresel değerine ilişkin tahminimiz 47,1 trilyon dolara geliyor.

Böylece borsa ve değer depolarının küresel değerine ilişkin toplam tahminimiz 52,1 trilyon dolara geliyor. Bitcoin bu değerlemenin %15’ini elde ederse, bugünkü paradaki piyasa değeri 10.8 trilyon dolar olacaktır. 21 milyon Bitcoin’in tamamı dolaşımdayken, bu 1 Bitcoin’in fiyatını 514.000 dolar olarak ortaya koyacaktı.

Bitcoin’e Değer Biçmenin Zorlukları

Bu oldukça basit bir uzun vadeli modeldir. Belki de dayandığı en büyük soru Bitcoin‘in tam olarak ne kadar benimseme elde edeceğidir? Bitcoin‘in mevcut fiyatı için bir değer ortaya çıkması, Bitcoin‘in bir veya daha fazla dijital para birimi tarafından yer değiştirmeyi içerebilecek bir para birimi olarak düşük benimsenmesi veya başarısız olması riskini fiyatlandırmayı içerecektir.

Modeller genellikle paranın hızını göz önünde bulundururlar ve Bitcoin‘in bir saatten az süren transferleri destekleyebileceğinden, gelecekteki Bitcoin ekosistemindeki para hızının mevcut ortalama para hızından daha yüksek olacağını savunurlar. Bununla birlikte, bu konudaki bir başka görüş, para hızının bugünün ödeme rayları tarafından önemli bir şekilde kısıtlanmadığı ve ana belirleyicisinin insanların işlem yapma ihtiyacı veya istekliliği olduğu olacaktır. Bu nedenle, öngörülen para hızı kabaca mevcut değerine eşit olarak değerlendirilebilir.

Bitcoin‘in fiyatını modellemede bir başka açı ve belki de neredeyse orta vadeli için yararlı olan, belirli sektörlere veya piyasalara bakmak ve bu piyasanın ne kadarının Bitcoin‘i kullanabileceğini düşünmek veya bozabileceğini düşünmek olacaktır. Dünya Bitcoin Ağı, bunu yapmak için şık bir araç sağlar.

 

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk