Coin Yakma Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 83 views

Coin yakma, coinlerin piyasadan dolaşımını bitirip kalıcı şekilde çıkarılmasıdır. Toplam arzı azaltma sürecine denir. Kullanıcılar da Coin Yakma Nedir? Nasıl yapılır?

Coin Yakma Nedir?

Coin yakma işlemi; coinlerin kalıcı olarak dolaşımdan ve listelemeden çıkarılmasıdır.  Tüm yakma işlemleri coinlerin sahip olduğu blockta işlemlerin geçmiş hareketlerine sahiptir. Bu da yatırımcılara saydam bir geçmiş izleme imkânı sunar. Para piyasasında bu tarz bir işlem olması söz konusu değildir.
Coin yakma işlemleri benzer teknolojilerde ortaklaşa verilen kararların bir işlemidir.

Coin Yakma Nasıl Yapılır?

Kripto para yatırımcıları, coin yakma isteğinde bulunabilir ve hesabında yakmak isteyebileceği coini ve tutarını belirler daha sonra teyit edip coin yakma işlemini onaylayarak gerçekleştirebilir. Ayrıca yakma işlemi gerçekleştirilen coinler asla geri getirilemez. Bu yakma işlemi kullanıcı isteği olabileceği gibi kurum ibrazı ile de gerçekleşebilir. Bu yakma işlemi ile değerleri düşen coinler diğer coinle birleşir ve piyasalar düzelmektedir. Örnek verilecek olursa, BNB coini için miktarının yarısı kadar bir kısmını bir çeyrekte gerçekleştirilerek kadar yapılabilir. Yakılan BNB miktarının son 3 aylık dönemde yapılan işlemler doğrultusunda işlem sayısına göre coin miktarı belirlenecektir. Yakılan coinlerle birlikte piyasadaki coin miktarı azaltılarak değer arttırma hedeflenmektedir.

Nasıl Çalışır?

İlk başta, bir token yakma etkinliği aşağıdaki aşamalarda gerçekleşmektedir.

  • Bir coin mülkiyeti olan, belirli miktarda coin yakma işlemi gerçekleşerek, yakma fonksiyonlarını talep edecektir.
  • Sonrasında bir anlaşma ile kişinin cüzdanı ile coin bulundurduğu ve istediği coinden istediği miktarda yakma isteğini onaylar. Ancak yalnızca pozitif değerdeki cüzdanlar için geçerlidir.
  • Eğer kişinin yeterli miktarda coini yoksa ya da belirtilen değerlerde 0 ya da -10 değerlerinde ise coin yakma işlemi gerçekleşmeyecektir.
  • Yeterli miktarda coin varsa coinler cüzdana aktarılacaktır. Daha sonra toplam coin miktarı güncellenecektir ve coinler yakılır.
  • Eğer coinleri yakmak için işlemleri başlatılırsa, bu coinler kalıcı olarak yok edilecektir. Bir kere yakıldıktan sonra bu coinleri geri getirmek imkansızdır.

Coin Yakma İşleminin Faydaları Nelerdir?

En önemli özelliği coinler yakılarak arzı düşürmek ve coin miktarını azaltmaktır. Bu sayede coinlerin değerleri yükselecektir. Böylelikle piyasadaki arz talep listeleri dengelenecektir.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk