Coinler Neye Göre Yükseliyor?

Yazar Yorum Yap 1.403 views

Her geçen gün birçok kişi kripto paraya yatırım yapmak istemektedir. Ancak fiyatların dakikalık olarak değişmesi, kişileri Bitcoinler neye göre yükselip düşüyor sorusuna yöneltir. Bu altcoinler için de geçerlidir.

Burada temel etmen, piyasanın ilgili coine yaptığı arzdır. Gerek artışlar, gerekse azalışlar bu talepler ölçüsünde şekillenir. Ayrıca medya ve sosyal medyadaki olumlu-olumsuz haberler, güvenlik problemleri, spekülasyonlar da değişimde etmendir. Dolayısıyla alma-satmaya yönelik içgüdüden bahsedilebilir.

Ayrıca ilgili coinin büyük bir yatırım alması, dünya borsalarında yaşanan değişimler kısacası finans sektörü de bunun üzerine etkilidir. Peki, bunlar tahmin edilebilir mi?

Bitcoin-Altcoin Değişimleri Tahmin Edilebilir Mi?

Bitcoin veya altcoin alacaksanız, piyasayı yakından takip etmek gerekir. Zira ani düşme ve artışlar sadece büyük kazançlar sağlamaz; geç kalmak batmanıza da neden olabilir. Dolayısıyla ne zaman artıp düşeceğini tahmin edebilmeniz gerekir.

Peki, bu nasıl yapılır? Burada sektörü incelemeniz yeterlidir. Türkçe ve yabancı kaynaklarda BTC dâhil tüm ekonomi haberlerini ve dünya gündemini takip etmek, buna yönelik bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu sebeple kendinizi sürekli güncel tutmanız, diğer tabirle yatırım ardından ertesi güne kadar ilgisizlik yapılmamalıdır.

Bitcoin-Altcoin Neden Artar?

BTC veya Ethereum gibi altcoinler alacaksanız, öncelikle artışın neye göre olduğu bilinmelidir. Peki, Kripto paranın yükseleceğini nasıl anlarız? Bunun için piyasada aldığınız coine yönelik talepleri incelemek gerekir. Eğer bunlar artıyorsa yükselme yaşanır. Güvenlik sorunu olmaması, olumlu görüşler ve spekülasyon bulunmaması da artacağına dair bir işarettir.

Ayrıca finansal koşullar desteklemesi ve olumsuz etkide bulunabilecek olayların yaşanmaması da coin artışına işaret eder. Buna ek olarak coinleri kazan “madenciler” de artışta önemli bir ara elemandır. Nitekim madencilik yavaşlar, zorlaşırsa arz azalır. Ancak talebin artmasıyla birlikte ücretlerin yukarı çıkmasına neden olur.

Bitcoin-Altcoin Neden Düşer?

Coinlerin neye göre arttığını gördükten sonra, neye göre azaldığını anlamak da kolaydır. Temel olarak yukarıdaki durumların tersi düşmeye neden olur. Eğer finansal şartlar istendiği gibi değilse ve coin üzerinde olumlu olaylar yaşanmazsa fiyatlar düşmeye başlar.

Ayrıca coin madencileri çok çalışır ve zorluk çıkmazsa arz artar. Böylece istenen talepten fazla bir miktar elde kalır. Böylece ücretlerde de düşme görülür. Gerek medya, gerekse sosyal medya platformlarında olumsuz haberler ve spekülasyonlar oluşması da düşmeye iter. Güvenlik ihlalleri ve problemleri olması da bu etkiyi tetikler. Bunun temel nedeni, kullanıcıların risk almak istememesidir.

Hangi Coinler Tercih Edilebilir?

Peki, bu sektörde henüz yeniyseniz hangi kripto para alınmalı? Burada güncel bir liste fiyatlarıyla beraber şöyle verilebilir;

  1. Binance Coin: 5,206,14 Türk Lirası
  2. Dogecoin: 5,11 Türk Lirası
  3. BTC: 468,661,28 Türk Lirası
  4. Ethereum: 28,731,73 Türk Lirası
  5. Cardano: 13,66 Türk Lirası
  6. Polkadot: 335,52 Türk Lirası
  7. Bitcoin Cash: 11,888,47 Türk Lirası
  8. XRP: 13,21 Türk Lirası
  9. Tether: 8,29 Türk Lirası

Ancak tercih edilebilecek yüzlerce seçenek vardır. Gerek bunları, gerekse diğerlerini inceleyerek size uygun olanı bulabilir, güvenli bir borsada hesap açarak işlem yapabilirsiniz.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk