Kripto Para Alım Satımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar 1 Yorum 254 views

Kripto para, günümüzde yatırım amacıyla alınıp satılan sanal para birimidir. Sanal paralar, yakın bir tarihte hayatımıza girmiş olsa da, hızlı bir şekilde yayılmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Pek çok insan, kripto para işlemleri yapmadan önce kripto para alım satımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusu üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Kripto paralar ile işlem yapacak olan bireyler, sistemi karışık bulmaktadır. Aslına bakılacak olursa, kripto paralar tıpkı altın, Dolar ve Euro alım satımları ile benzerdir. Zira en bilinen değerli madenler ve paralar, uygun fiyatlıyken yatırım amacıyla satın alınmakta değeri artınca da kâr amacıyla satılmaktadır. Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar piyasaya göre alınıp satılmakta ve kazanç elde edilmektedir.

Hangi Kripto Para Daha Kârlı?

Kripto para olarak bilinen saklı yazılı sanal paraların pek çok alt birimi bulunmaktadır. Çok fazla kripto para biriminin olması “Hangi kripto para daha kârlı?” sorusunu beraberinde getirmektedir. Bitcoin, kripto paralar arasında en çok bilinen ve tercih edilen birimdir. Zira grafiklerine bakıldığı zaman en değerli para olduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak tek kripto para seçeneği bu değildir. Aşağıda yer alan listede günümüzde en çok tercih edilen kripto para birimleri bulunmaktadır.

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Litecoin (LTC)
 • Chainlink (LINK)
 • Dash (DASH)
 • NEO (NE0)

Yukarıda belirtilen kripto paraların hangisinin daha kârlı olduğu merak konusudur. Ancak bilinmesi gerekir ki, her zaman daha pahalı olan para birimi kârlı olmayabilir. Bu nedenle kripto para alım satımları yapmak isteyen bireyler, Dogecoin ve Bitcoin gibi seçenekler ile kendini kısıtlamamalıdır.

Kripto para piyasası hakkında bilgisi olmayan bireyler, mutlaka kripto para grafik okuma öğrenmelidir. Grafikler kontrol edildikten sonra uzun vadede hangi kripto para biriminin daha yüksek bir getirisinin olduğu anlaşılabilmektedir. Grafiklere her geçen gün bir yeni başlık eklendiği için düzenli kontrol oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Kripto Para Grafik Okuma

Kripto para grafik okuma işlemi, daha önce de bahsettiğimiz gibi oldukça önemlidir. Grafik okuma hakkında herhangi bir bilgisi olmayan bireylerin, kripto alım satımlarında uzun vadede başarıyı yakalaması zordur. Zira kripto para işlemlerinde en önemli nokta, verileri incelemek ve bu doğrultuda hareket etmektir.

Kripto para grafik okuma için herhangi bir kripto borsa sitesine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Kripto para alış satışlarına vesile olan her sitede detaylı veriler mevcuttur. Bu bağlamda grafiklere ulaşmak oldukça kolaydır.

Verilere baktıktan sonra hangi kripto paranın yükseldiğini ya da düştüğünü grafik çizgisi üzerinden öğrenebilirsiniz. Üstelik kripto paralar için oluşturulan grafikler birkaç günlük değildir. Oldukça detaylı bilgi içeren grafiklerden kripto paraların ilk üretilmeye başladığı andan itibaren olan değerini görüntüleyebilmeniz mümkündür.

Kripto Para Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kripto paralar, günümüzde popüler bir hal almıştır. Bu nedenle insanlar bu piyasaya nasıl girileceğini merak etmektedir. Ayrıca bu işe ilk defa gireceklerin dikkat etmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Aşağıdaki listeye göz atarak kripto piyasasına giriş hakkında bilmeniz gereken detayları öğrenebilirsiniz.

 • Kripto para almak için büyük meblağlar harcamanıza gerek yoktur.
 • İlk defa kripto para satın alacak bireyler, Bitcoin gibi değerli seçeneklerden ziyade alt coinleri seçerek daha az bir bütçe ile işe koyulmalıdır.
 • Kripto alabilmek için güvenilir bir siteye başvurmanız önerilmektedir. Herhangi bir site üzerinden işlem yapmadan önce, mutlaka siteyi araştırmalısınız.
 • Kripto para piyasasında dalgalanmalar ve iniş çıkışlar olabilmektedir. Bu durumun gözünüzü korkutmaması gerekir.
 • Kripto paralar anlık alım satımlar için uygun değildir. Yani, uzun vadede kazanç oranı çok daha yüksektir.
 • Kripto para grafiklerini düzenli olarak takip etmeniz önerilmektedir.

Kripto Para Alım Satımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para piyasasına giriş yapan ya da yapmak isteyen bireyler, bu işin kolay olmadığını bilmelidir. Ancak karmaşık terimlerin olması gözünüzü korkutmamalıdır. Kripto para alırken dikkat edilmesi gerekenler ile satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler birbiriyle benzerlik göstermektedir. Aşağıdaki listeye göz atarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Kripto para için kullanacağını anaparanız, mutlaka gözden çıkardığınız bir meblağ olmalıdır. Bilinmesi gerekir ki, her yatırım yönteminde olduğu gibi kripto para yatırımlarında da risk faktörü mevcuttur.
 • Kripto para alımlarında mutlaka önce grafikler incelenmeli ve mantıklı kararlar verilmelidir.
 • Alım ve satım işlemlerinde kimseye akıl danışılmaması ve verilere göre hareket edilmesi önemlidir.
 • Kripto para, yalnızca Bitcoin ve Dogecoin seçeneklerinden ibaret değildir. Bu nedenle alım yaparken diğer seçenekleri de değerlendirmeniz tavsiye edilir.
 • Alım işlemleri için düşüşleri beklerseniz, daha iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.
 • Satım işlemleri için ise kripto para biriminin yükseldiği zamanları seçerseniz elde edeceğiniz miktar sizi mutlu edecektir.
 • Kripto para alım satım işlemlerinde çok ani davranmamanız gerekir. Zira ani kararlar kayıpları beraberinde getirebilir.
 • Kripto paranızı uzun vadede bir getiri için bekletiyor olsanız da, verilere göz atmayı ve piyasayı takip etmeyi bırakmamalısınız. Çünkü piyasa hakkında bilgi sahibi olmayanların bu alanda başarılı olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Yukarıda belirtilen hususlar Bitcoin gibi değerli para birimleri ve altcoinler için geçerli olmaktadır. Yani yukarıdaki listeye göz atarak “Altcoin alırken nelere dikkat edilmeli?” sorunuzun da yanıtını bulabilirsiniz.

 

 

Etiketler

1 Yorum

 1. Kripto Paradan Nasıl Para Kazanılır? – Koin Odası – Bitcoin analiz – Koin Odası

  […] Kripto Para Alım Satımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk