Kripto Para Alıp Satmak Caiz Mi?

Yazar Yorum Yap 118 views

Son zamanlarda yatırımcıların genel olarak kripto paralara yönelim göstermesi ardından birçok kişi tarafından kripto para helal mi, haram mı yoksa caiz mi gibi soru işaretlerini beraberinde getirdi. Son zamanlarda dijital paralara karşı görülen rağbetten ötürü Diyanet tarafından açıklamaları araştırmaya başladı.

Kripto paralar caiz mi?

Kripto paralar caiz mi diye merak edilen konu için Diyanet tarafından açıklama geldi. Gelen açıklama sırasında; ‘’ Kripto para kullanıcılarının arasında meydana gelen değişim ya da kıymet ölçü birimleri olarak genel bir şekilde kabul edilen, kaynaklarından ötürü her türlü kullanımları caiz olarak görülmüştür. Bu süreç içerisinde en önemli olan adımlardan bir tanesi de para olarak bilinen değişim araçlarının kendi özlerinde yani üretim şekli ile sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde bulunan büyük belirsizlik içerip içermemesi göz önünde olacaktır. Bunların yanı sıra aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmıyor olması, belirli bir süre kesimlerin haksız ve sebepsiz olarak zenginleşmesine verile olacak mı olmayacak mı ön planda olacaktır. Son zamanlar içerisinde meydana gelen ve birçok farklı çeşidi ile dikkatleri çeken dijital – kripto paralardan her birinin kullanman için hükümlerin genel ilkeler ile değerlendirilmeleri gerekir. Bu ilkeler kapsamında özlerinde ciddi belirsizlikler yer alan, aldanma ve aldatma riski bulunmayan ve kamuoyu içerisinde saadet zinciri kısmı ile bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerde haksız ve sebepsiz zenginleşmelere yol açmakta olan kripto paraların kullanımları caiz değildir.’’

Diyanet tarafından gelen açıklamalar ile beraber kripto paraların hem caiz olduğu hem de caiz olmadığı dikkatleri çekiyor. Bir kripto paranın caiz mi yoksa değil mi olduğundan net emin olmak için diyanet tarafından hangi koşullar içerisinde caiz, hangilerinde de caiz olmadığını anlamak mümkündür. Bu yüzden de kripto paralar caiz mi sorusunu araştıran kişilerin hangi durumlardan dolayı caiz olup olmadığına baktığına göre araştırma yapması gerekir. Kripto Para Alıp Satmak Caiz Mi? Sorusunun cevabı da alt paragrafta şekillenmektedir.

Kripto para caiz değil olması için başka insanları aldatma riski bulunması, insanların haksız ve sebepsiz yere zenginleşmesi gibi durumlar karşısında caiz olmayacaktır. Kripto paraların caiz olması için kripto paraların aldatma aracı olmaması, insanların haksız ve sebepsiz yere zenginleşmemesi gibi durumlar söz konusu olduğu zaman caiz olacaktır. Buna göre kripto para almak ve satmak caiz mi değil mi sorusunun yanıtı rahat bir şekilde yerini alacaktır. Söz konusu olan niyete göre caiz olup olmadığı belli olacaktır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk