Kripto Para Madenciliği Havuzu Nasıl Seçilir?

Yazar Yorum Yap 68 views

Kripto Para Madenciliği Havuzu Nasıl Seçilir?

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği, işlemlerin doğrulanarak bir blockchain genel muhasebesine eklenme sürecidir. Bazı kripto para ekosistemlerinde “blok bulma” olarak bilinen bu işlemlerin doğrulanma süreci zaman ve bilgi işlem gücü yoğundur. Sonuç olarak, bu amaç doğrultusunda çalışan bireyler, genellikle kripto para biriminin belirteçleriyle çabaları için ödüllendirilir.

Kripto Para Madenciliği Havuzlarını Anlama

Madenciliğin ödülleri kazançlı görünse de, süreç karmaşıktır. Örneğin, Bitcoin söz konusu olduğunda, madencilik süreci, daha fazla madenci mevcut kripto para birimi jetonlarını çıkarmaya çalışırsa, böylece madenciliğe adanmış bilgi işlem gücü miktarını artırarak madenciliğin zorluk seviyesine çıkar. Buna, pahalı ve özel bir madencilik kulesine yüzlerce hatta binlerce dolar harcamak zorunda kalma olasılığının yanı sıra elektrikle ilgili maliyeti de ekleyin ve bireysel madenciler genellikle kripto para madenciliğini karlı bir girişim olarak bulmuyorlar.

Bu nedenlerden dolayı, madencilik havuzları kripto para madenciliği dünyasına hakim olmaya başladı. Kaynaklarını bir ağ üzerinden birleştiren ve artan kümülatif bilgi işlem gücüyle birlikte dijital para madenciliği yapmaya çalışan bir madenci grubu olarak hareket ederler. Bir madencilik havuzunun ödül bulma şansı daha yüksektir, ancak önceden belirlenmiş şartlara göre havuz üyeleri arasında paylaşılması gerekir.

Aşağıda, bir madencinin madencilik havuzu seçmeden önce akılda tutması gereken seçim kriterlerini inceleyeceğiz.

1. Altyapı Uyumluluğu

Piyasada zaten mevcut olan yüzlerce madencilik cihazı ve her gün mağazalara çarpan yeni çağ gelişmiş cihazları ile kullandığınız madencilik cihazının havuz gereksinimleriyle uyumlu olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Örneğin, en eski madencilik havuzlarından biri olan Slushpool, CPU, GPU veya akıllı telefon tabanlı bitcoin madenciliğinin kullanılmasına karşı açıkça tavsiyede bulunur.

Benzer şekilde, bir havuz herhangi bir ve tüm madencilik yazılım paketlerinin kullanımını desteklemeyebilir ve bir madencinin havuzla uyumlu belirli bir yazılıma ihtiyacı olabilir. Bazı havuzlar, madencilerin havuz sunucusuna en düşük ağ bağlantı hızına sahip olmasını da gerektirebilir ve bunun madencinin kullanabileceği internet hızına göre doğrulanmasını gerektirebilir. Bir havuzun artılarını ve eksilerini değerlendirmeden önce, bu şartların sizi yine de katılmaktan diskalifiye edip etmeyeceğini düşünmeye değer.

2. Görev Atama Mekanizması

Madencilik havuzları, madencilere iş atamak için farklı metodolojiler kullanır. Diyelim ki A havuzu daha güçlü madencilere sahip ve B havuzu nispeten daha zayıf madencilere sahip. Havuz sunucusunda çalışan bir havuzlama algoritması, madencilik görevlerini bu alt gruplar arasında eşit olarak dağıtacak kadar verimli olmalıdır.

Yaygın bir yöntem, daha güçlü A havuzuna daha zor görevler ve ağ üzerinde değişen kapasitelere sahip farklı madencilere ortalama iletişim sıklığında tekdüzelik sağlayan zayıf B havuzuna nispeten daha kolay görevler atamaktır.

Örneğin, Slushpool, daha güçlü bireysel madencilere daha zor görevler ve daha zayıf madencilere daha az zor görevler atayan ve böylece nispeten eşit iletişim frekansını kolaylaştıran Vardiff (Değişken Zorluk Algoritması) adlı özel olarak tasarlanmış bir algoritma kullanır. Madenci tarafından oluşturulan karma oranın doğru ölçülmesini sağlayan havuz sunucusuna dengeli bir karma veri akışı sağlar, böylece her madencinin ödüllendirilme şansı yüksektir.

Bir madenci, bir madencilik havuzuna katılmadan önce, bir katılımcının aygıtının madencilik gücünden bağımsız olarak havuz sunucusu tarafından atanan karma görevlerdeki tekdüzeliğe dikkat etmelidir. Yüksek hızlı cihazlara öncelik veren bir havuza katıldığınızı düşünün. En son ve en hızlı madenci ile böyle bir havuza katılırsanız bugün bir avantajınız olabilir, ancak havuz mekanizması herkes için fırsat eşitliği sağlamadığı sürece, yeni, daha güçlü cihazların havuza katılması ve artık eskimiş cihazlarınızı geri itmesi yarın bir dezavantaj haline gelebilir.

3. Operatöre Göre Havuz Şeffaflığı

Madencilik havuzu işletmecisinin madencilik üyeleri arasında şeffaflığı ve güvenilirliği sağlamak için adil bir şekilde yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri vardır. Örneğin, bir madenci havuz düzeyinde beyan edilen toplam karma oranın adil olup olmadığını veya havuz operatörlerinin daha düşük ödemelerden alıntı yaparak katılımcı madencileri gezintiye çıkarıp çıkarmadığını nasıl bilmektedir?

Madencilik havuzları, bu gerekli şeffaflığı sağlamak için madencilere gerçek zamanlı bir pano görünümü sunmak gibi çeşitli önlemler uygular. Madenciler bu tür veri şeffaflığını aramalı ve şeffaf bir şekilde çalışan havuzlara katılmalıdır.

4. Ödeme Eşiği ve Sıklığı

Düşük düzey donanım aygıtlarınız varsa, ödeme yapmak için daha yüksek eşiklere sahip havuzlardan kaçınmalısınız. Düşük hesaplamalı çıktınız daha az olur ve daha düşük kazançlara yol açabilir ve ödeme almak için eşiğe ulaşmak için daha uzun süre beklemeniz gerekebilir. Aynı durum madencilik havuzunun ödeme sıklığı için de geçerlidir.

5. Havuz Stabilitesi ve Sağlamlığı

Bir havuza katılmadan önce göz önünde bulundurulacak bir diğer önemli faktör de güvenliği için değerlendirmedir. Havuz güvenli bir bağlantı veya açık bir bağlantı sunuyor mu? Artan havuzlama etkinliğiyle yaygınlaşan DDoS saldırılarına karşı savunmasız mı?  Ve bilgisayar korsanları tarafından vurulursa, madencilik havuzu saldırıya dayanabilir ve yürürlükten kaldırabilir mi?

6. Havuz Ücreti Yapısı

Madencilik havuzu hizmetlerini kullanmak için katılımcılardan nominal ücret alan havuzların yanı sıra, hiçbir ücret talep etmeyen havuzlar da vardır. Bununla birlikte, madenciler ücret yapısına ve ödemenin matematiksel formülüne dikkat etmelidir, bu da diğer ücretleri içerebilir.

Bazı sıfır ücretli havuzlar sınırlı süreli teklifler olabilir ve daha sonra ücretlendirilebilir hale gelebilirken, diğerleri “bağış” adına sabit ve/veya sık ayrı bir maliyet talep edebilir. Yine de diğerleri, havuz sunucusunda çalıştırılmak yerine yazılımı kendi cihazınızda barındırmanızı ve çalıştırmanızı gerektirebilir, bu da onu madenci için yüksek maliyetli bir giriş haline getirir.

Boyut Önemli mi?

Havuz büyüklüğünün çok önemli olmadığı ve bir süre boyunca çıkarılan madeni para sayısının büyük veya küçük boyutlu havuzların bilgi işlem gücüyle orantılı olduğu ve seviyeli bir oyun alanı haline getirdiği birçok bileşendir.  Ama bir sorun var: Zaman önemli!

Daha büyük havuzlar, daha büyük bilgi işlem güçleri nedeniyle blok bulma olasılığı daha yüksektir, daha küçük havuzların ise daha uzun süre beklemesi gerekebilir. Uygun bir zaman diliminde gözlenen küçük havuzlar, blok bulamama konusunda uzun sürelere sahip olabilir, ancak bunu blokların daha erken vurulduğu hızlı bir şanslı dönem takip edebilir.

Uzun süreler boyunca düzensiz ödemelerde iyiyseniz, daha yüksek ödeme sunan daha küçük bir havuz sizin için doğru olabilir. Buna karşılık, yüksek olasılıkla sabit gelire ihtiyaç duyan biri, düşük ödeme planı daha büyük bir havuzu tercih edebilir.

Tüm bunlar söylenirken, bir madencilik havuzunun büyüklüğü bir dereceye kadar güvenilirliğini yansıtıyor. Bir havuz hakkında çevrimiçi olarak yayınlanan tüm olumlu ve olumsuz geri bildirimlere rağmen, bu havuza tutunan çok sayıda aktif madenci, bu havuza güvenmeye devam ettiklerini göstermektedir.

Merkeziyetçilik Desteği

Popüler bir madencilik havuzunu büyük boyutuna göre seçmek cazip olsa da, temel blockchain konsepti, daha az sayıda büyük havuz yerine madencilik için çok sayıda küçük havuz kullanılıyorsa ağın gerçekten merkezi olmayan bir şekilde daha iyi korunmasını önerir.

Bu, genel blockchain ağının sağlıklı bir durumunu korumak ve birkaç büyük boyutlu havuz sunucusu aracılığıyla herhangi bir riskli karma güç konsantrasyonunun önlenmesinde önemli bir husustur. Ağ bant genişliği tıkanması blockchainlerde yaygın olarak gözlenen bir sorundur. Bu öneri, birkaç büyük havuzla güç konsantrasyonunun önüne geçerek blockchaini gerçekten merkeziyetsiz tutar.

Başarılı madencilik, çok fazla sabrın yanı sıra hem şans hem de hesaplama çabalarını içerir. Havuz madenciliği, hazır bir kurulum sunarak madenci için bazı şeyleri kolaylaştırabilir, ancak madenci için başka bir kontrol düzeyi ekler. Yukarıda belirtilen faktörleri kullanarak, madenciler ihtiyaçlarına uygun bir havuzu dikkatlice seçmelidir.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk