Türkiye’de Kripto Para Yasal mı?

Yazar 1 Yorum 102 views

Türkiye’de kripto para yasal mı sorusu, bu para birimleri üzerinden yatırım gerçekleştirmek ya da kripto para borsası oluşturmak isteyen pek çok insan tarafından merak edilen sorulardan bir tanesidir. Bilindiği üzere son dönemlerde birçok insan, sanal bir para birimi olan Bitcoin ve Altcoinlere yönelerek bu para birimleri üzerinden yatırım gerçekleştirmekte ve gelir elde etme şansına kavuşmaktadır.

Bitcoin ve Altcoinlerin yasal olup olmadığı meselesi, bu alanda aktif bir şekilde bulunmak isteyen birçok insan tarafından araştırılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ön plana çıkan sanal para birimleri, insanların ilgi odağı olduğu için kripto para birimlerinin yasal olup olmadığı konusunda detaylı bir şekilde açıklama yapılması gerekmektedir.

Kripto Para Birimleri ve Sahip Olduğu Özellikler Nelerdir?

Türkiye’de kripto para yasal mı sorusu kapsamında detaylı bir şekilde açıklama yapılmadan önce kripto para birimlerinin neler olduğu ve bu para birimlerinin sahip olduğu özellikleri açıklamak gerekmektedir. Bu bağlamda başlık özelinde açıklanması gereken maddeleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Bitcon nedir ve özellikleri nelerdir?
 • Altcoin ve Altcoin özellikleri nelerdir?

Yukarıdaki gibi sıralanabilen soruların her ikisi de kripto para birimleri konusunda detaylı bilgi verme konusunda oldukça yardımcıdır.

Bitcoin Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin, son dönemlerde popüler olan bir sanal para birimi olarak bilinmektedir. Çeşitli kodlama ve algoritmalar ile oluşturulan Bitcoin, insanların internet üzerinden al-sat işlemleri ile yatırım yapabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Hiçbir şekilde aracıya ihtiyaç duymayan Bitcoin, bir merkeze sahip olmadığı için enflasyon ve borsa hareketlerinden çok az etkilenmekte ve insanların sorunsuz bir şekilde yatırım yapmasını olanaklı hale getirmektedir. Kripto para birimi Bitcoin ile ilgili pek çok özellik bulunmakta olup bu özellikler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Herhangi bir ağ ya da yöneticiden bağımsızdır, yani hiçbir şekilde bir merkeze sahip değildir.
 • Bitcoin’in özelliklerinden bir diğeri de bu kripto para biriminin anonim olmasıdır.
 • Bitcoin ağı, ödemeleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu nedenle Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemler oldukça hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.
 • Kripto para birimi Bitcoin ile ilgili bir diğer özellik de geri döndürülemediğidir. Bitcoin üzerinden para gönderimi yapıldığı an bu eylemin geri dönüşü bulunmamaktadır.

Sanal para birimi Bitcoin ile ilgili özellikler genel olarak yukarıdaki gibi sıralanabilmektedir.

Altcoin Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Altcoin, Bitcoin haricinde kalan bütün kripto para birimlerini bünyesinde taşımaktadır. Hatta Bitcoin alternatifi olarak oluşturulan Altcoin dahilinde yer alan kripto para birimleri, genel olarak işlem hızı bakımından Bitcoin’in bir adım önünde yer almaktadır. Bitcoin bünyesinde bulunan özellikler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Bitcoin dışında kalan bütün sanal para birimleri, Altcoin’in bir türü olarak kabul edilmektedir.
 • Bitcoin’e alternatif oluşturması adına üretilmiştir.
 • Ethereum, Litecoin, Ripple ön plana çıkan Altcoin türleri olarak bilinmektedir.

Yukarıdaki özelliklerin tamamı, Altcoin bünyesinde yer almakta olup birçok insan, Altcoinler üzerinden al-sat işlemlerini gerçekleştirmek istemektedir. Fakat Altcoin ve Bitcoinlerin yasal olup olmadığı pek çok insan tarafından merak edilen hususlar olarak bilinmektedir.

Kripro Para Birimleri Türkiye’de Yasal mı?

Türkiye’de kripto para yasal mı sorusu, kripto para birimleri üzerinden al-sat işlemleri gerçekleştirmek isteyen pek çok insanın merak ettiği sorulardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bilindiği üzer kripto para birimlerinin tamamı, sanal para olarak bilinmekte olup internet üzerinden bu para birimlerinin al-sat işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Kripto para üzerinden çeşitli yatırımlarda bulunmak isteyen pek çok insan, Türkiye’de kripto para yasal mı sorusu ile ilgili derinlemesine bir şekilde araştırma yapmaktadır. Yasa dışı yatırım yapmak istemeyen birçok için kritik öneme sahip olan bu sorunun detaylı bir şekilde açıklanması gerekmektedir.

Kripto Para Birimleri Alıp Satmak Yasal Bir Tehlike Oluşturur mu?

Kripto para birimleri yasal mı sorusu kapsamında şu anda çeşitli çalışmaların sürdüğünü ifade etmek olanaklıdır. Kripto paraların yasal olduğu pek çok ülke bulunmakta olup bu ülkeler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • İsveç
 • Almanya
 • Estonya

Bu ve buna benzer pek çok ülkede kripto para birimleri yasal olduğu için bu ülkelerde para birimleri üzerinden gerçekleştirilen al-sat işlemleri konusunda sorun oluşmamaktadır.

Bilindiği üzere kripto para birimlerinin bir merkeze bağlılığı söz konusu değildir. Bu bağlamda kripto para birimleri, para alım-satım işlemlerini düzenleyen BDDK kurumuna bağlı değildir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 2013 / 32 sayılı basın açıklamasında, kripto para birimlerinden bir tanesi olan Bitcoin’in ilgili yasanın denetimi altında bulunmadığı ifade edilmiştir. Yapılan açıklamaya göre Bitcoin, elektronik para birimi olarak kabul görmediği için ilgili yasaya da tabi değildir.

Kripto Para Birimlerinin Türk Yasalarına Göre Sorun Oluşturma İhtimali Var mı?

Kripto para birimi alım-satım işlemlerinin suç olduğuna dair herhangi bir hüküm bulunmadığı için bu konuda net bir açıklama yapmak olanaklı değildir. Fakat Bitcoin, elektronik para birimlerinden bir tanesi olarak kabul edilmediğinden ötürü Bitcoin işlemleri ile ilgili yasal bir zemin bulunmadığını ifade etmek olanaklıdır.

Kanun dahilinde bulunmayan kripto para birimleri, devlet güvencesinde de değildir. Bu nedenle konu ile ilgili çeşitli düzenlemelerin yapıldığı bilinse de şu anda gerçekleşmiş bir düzenleme bulunmadığını ifade etmek olanaklıdır.

Etiketler

1 Yorum

 1. Dogecoin İle İlgili Yorum ve Analizler – Koin Odası – Koin Odası

  […] Türkiye’de Kripto Para Yasal mı? […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Ahmet Öztürk